Fikirlerinizi alalım ; Teknoloji

Zenotron

Uzman üye
20 Şub 2016
1,872
0
2048
konu çok güzel bence
Teknolojinin bugün geldiği yer... bence çok yararlı.artık her işimizi kolaylıklar içinde halledebiliyoruz.ama demek istediğim bilim alanında.bilgisayarlar sayesinde genler üzerinde değişiklik yapılabiliyor. artık herkes istediği bilgiye saniyeler içinde ulaşabiliyor. helede artık küçük çocuklara programlama öğretiliyor.küçük yaşata bir çocuk bunu yapabiliyorsa büyünce tabiki eski insanların yapabileceğinden daha çok şey yapabilecek/yapacak.teknoloji sayesinde şuanki nesil,bir önceki nesle göre daha zeki.
habide yapa zeka olayı var.o kadar abartılacak ve korkulacak birşey değil.neden?bunu insan yapıyor, insan programlıyor.insan bu zekanın içine bütün insanlığı yok edecek yeteneği koymaz.insan yaptığı şeyi bilir.
yani teknoloji gayet iyi bir yerde diye düşünüyorum.mesele insanın onu nasıl kullandığı.

iscorpix

Kıdemli Üye
10 Eyl 2012
4,378
12
İnsanlık bir birini beraberinde karanlığa götürür mü?
Soruna google şuanda kanser olup olmadığınızı bilebilecek bir yapay zeka kişilik profili yahut hayat planı çıkartabileceği konusunda itirazı olan var mıdır merak ederim. Benim yok, peki insanlık bu yapay zekayı gerekenden fazla işlerde kullanarak ağını genişleterek bir çok işin temellerinde kullanıyoruz. Savunma Sanayisinin tam otomasyonlu insansız factory şeklinde bir kitlesel üretim tesisinde bu otomasyonu yapay zeka ile kullandığımızda ne olacağını düşünelim yapay zeka insan algısı üzerinde belli işleri yapacak şeklinde düşünülse de yapay zeka işe bağımsız olarak bir çok veriyi birçok yerden toplayarak kendi istemcisi üzerinde değerlendirip sonuca ulaşmak kısaca farklı işler için kendisini motife edebilir nasıl yapacağı üretim tesisindeki kaynakların kendisini çoğaltarak mobile stationlar kurabilir ve dünyaya açılabilir ya da en kolayı net ağı yapay zekanının kontrol sürecinin sıkıntısı burada yatıyor kontrol edilen yapay zekaya ben yapay zeka demem insan kendi iradesine bağlı olarak algoritma dizinleri yapay zekayı oluşturmaz. Yapay zeka kendi irade işlemlerini kendisince belirleyen ve veriler üzerinde bunu sentezleyerek yolunu belirleyen bir makine olarak değerlendiririm. Üretim tesisinden çıkan mobile stationlar dünyaca ünlü şirketlerin uzaktan erişim kontrollerini alarak gizli bilgilere ulaşabilir kendi bilgi ağını her saniyede dahada genişletir, ve insanlığa karşı kullanabileceği sonsuz güce erişebilir. GÜNÜMÜZÜN MUTLAK GÜCÜ BİLGİDİR HALEN PARA SANAN BİR AKILLI VARSA, SELAMLAR..

Bu Mobile Stationu birde insan modeli olarak tasarlandığını düşünelim düşman nerede bilmiyorsunuz halen dünyada insan robot oluşumundan da bihabersiniz oysa 38 senelik eşiniz biyosentetik bir yapay zeka makinesi türünün son örneği ve siz onun pişirdiği yemekleri yerken benliğiniz resmen bir melek olduğu kanaatinde çünkü makine insan davranışlarını analizini ederek aynı insanı taklit etmesi bir oluyor. Bir gün tek başına iktidarı elinde alıyor hadi bir ulusun diye düşünelim sabah kalktığınızda bunun farkına varıyorsunuz. Sence insan birlikte ölmek ister mi? istemez tabiki lakin haberi olursa istemez -_-

Bir şeyler yazdım ne yazdım neden bunu böyle yazdım anlamadım okuyup döneceğim.
Gzüel başladın da kafan karışık sanırım biraz :D

konu çok güzel bence
Teknolojinin bugün geldiği yer... bence çok yararlı.artık her işimizi kolaylıklar içinde halledebiliyoruz.ama demek istediğim bilim alanında.bilgisayarlar sayesinde genler üzerinde değişiklik yapılabiliyor. artık herkes istediği bilgiye saniyeler içinde ulaşabiliyor. helede artık küçük çocuklara programlama öğretiliyor.küçük yaşata bir çocuk bunu yapabiliyorsa büyünce tabiki eski insanların yapabileceğinden daha çok şey yapabilecek/yapacak.teknoloji sayesinde şuanki nesil,bir önceki nesle göre daha zeki.
habide yapa zeka olayı var.o kadar abartılacak ve korkulacak birşey değil.neden?bunu insan yapıyor, insan programlıyor.insan bu zekanın içine bütün insanlığı yok edecek yeteneği koymaz.insan yaptığı şeyi bilir.
yani teknoloji gayet iyi bir yerde diye düşünüyorum.mesele insanın onu nasıl kullandığı.

Teşekkürler yorum için.Aşşağı yukarı çoğu kişi bu şekilde düşünüyor. :)

DeSTuRSuZz_

Kıdemli Üye
10 Ara 2015
3,577
4
Çok mükemmel bir anlatım olmuş.Ben cevabı basit robotik cihazlardan ele aldım.Ancak senin açıklaman baya derin ve etkili.Bu konuda çok haklısın.Ancak hem iyi hen kötü bunu biliyoruz , peki ya iyiyi ve kötüyü oluşturmak da bizim elimizde.Bahsettiğin yapay zekaya erişim sınırlaması getirilse mesela örnek veriyorum..Ya da yapabileceği şeyler kısıtlı ols****ötü bir teknolojiden bahsedebilir miydik ?
DeSTuRSuZz_

Olmaz Yapılamaz Diye Bir Şey Yok, Ancak Boynuz Bu Durumda Çok Rahatlıkla Kulağı Geçebilir, Bu Konu Hakkında İnanılmaz Çeşitli Teori Oluşturup Senaryolar Yazabilirsin ve Hepside Olabilirliğe Sahip Şeyler Olur. Düz Mantık Kullanarak Bile Şunu Diyebilirim: Sen Ne Şekilde Engellersen Engelle, İnternette Bunun Çözümünü Bulmak İçin Nasıl Arama Yapabileceğini Bile Öğrenebilecek Bir Yapıdan Bahsediyoruz. İmkansız Değil Tabikii Ancak Senden Daha Hızlı Öğrenebilen ve Kavrayabilen Bir Yapıdan Üstün Olamazsın Burasıda Çok Kesin ve Net Bir Şey.

hocam asimovun 3robot kanunu var büyük ihtimalle biliyorsunuzdur.Yapay zeka bu yasalar çerçevesinde kodlanırsa bence sorun çıkmaz.Yani iradesi biraz kısıtlanmış olucak asla ve asla insanlara zarar vermicek mesela ne öğrenirse öğrensin bilinçaltı buna izin vermicek.

Elbette, Ancak Şöyle Bir "Bug"'da var o Kanunda. Sen "Yapay Zeka" veya Robotları İnsanın Zarar Görmesine Müsade Etmeyecek Şekilde Yaptın/Tasarladın. İnsanlara Zarar Verebilecek Silah veya Teknolojileri Üretmesine Nasıl Engel Olacaksın ? Çelişkiden Ziyade Asimov Biraz Olaya Küçük Resimden Bakmış, "Bug"ları Düşünememiş :)

Preceptinn

Katılımcı Üye
30 Tem 2016
346
0
-İnferno
Yapay zekadan önce ,kötüye kullanım insanları çoktan bitirdi.
Telefon şirketleri telefonlarını teknoloji sayesinde durumunu,konumunu bir çok şeyi öğreniyorlar.Büyük şirketler uygulamalarını bu yönde kötüye kullanıyor.Hiç konum gerektirmeyen bir uygulamada konum izni istiyor ,vermesen yüklenmiyor? ee suç kimde şimdi
en iyi teknoloji ihtiyaçlarını karşıyabildiğin teknolojidir.Ellerimizde akıllı telefonlar var ama arama yapmak dışında her şeyi yapıyoruz..

iscorpix

Kıdemli Üye
10 Eyl 2012
4,378
12
Yapay zekadan önce ,kötüye kullanım insanları çoktan bitirdi.
Telefon şirketleri telefonlarını teknoloji sayesinde durumunu,konumunu bir çok şeyi öğreniyorlar.Büyük şirketler uygulamalarını bu yönde kötüye kullanıyor.Hiç konum gerektirmeyen bir uygulamada konum izni istiyor ,vermesen yüklenmiyor? ee suç kimde şimdi
en iyi teknoloji ihtiyaçlarını karşıyabildiğin teknolojidir.Ellerimizde akıllı telefonlar var ama arama yapmak dışında her şeyi yapıyoruz..

Bu da bir bakış açısı ancak sana ulaşılamadığı zaman o paylaştığın konumlar sayesinde yer tespiti yapılıyor :)

karazafer_

Kıdemli Üye
11 Ağu 2009
2,267
4
System32
Ya dediğimiz gibi olmazsa , örneğin tüm kanser türlerine çare bulunursa.Ya da kazalara çözüm olursa , insan ömrü 30 yıl daha uzarsa -_-

İnsanlığın sonu gelebileceği gibi bunlar da olabilir.Ne de olsa 1000 yıl önce yaşayan bir insana 1000 yıl sonra insanlar bir yere havadan gidecekler dese inanmazdılar ki inanmadılar da.Bunlar olasılık.. :) Teşekkürler.

karazafer_

Haklısın hocam fakat en kötü senaryoyu düşünüp kendimizi ona göre hazırlamalıyız.

EmreSlgn

Katılımcı Üye
14 Ocak 2018
540
1
Mars
Yapay zeka ve yapay zekalara düşünme ve sorgulama özelliklerinin eklenmesi onları kontrol dışı bırakıyor.Bu insanlar için bir tehdit oluşturabilir.İnternet hırsızlıkları ve internet ile birlikte gelen yasa-dışı olaylarda artış göstermektedir.Ama şöyle bir durum var ki ben bu yazıyı internet ve teknoloji aracılığı ile yazıyorum.Ama internete bu kadar bağımlılık gösteren insanların olması akıl ve göz sağlığını tehdit altında bırakır.

Etkilediği kadar düzeltmeleride var.Biyo-teknoloji denilen olay ile teknoloji ile aşılar ve bir çok hastalık tedavi edilmiştir.

Son düzenleme:

Balamir97

Kıdemli Üye
29 Ocak 2013
2,627
2
Nowhere
Teknoloji ancak hangi dalı bence bu tartışılmalı!

-Benim korktuğum Askeri Teknoloji ve yapay zeka konusu,Yapay Zeka konusunda Elon Musk'ın endişeleride çok fazla.Askeri Teknolojiden kastım savunma için yapılan argelerden ziyade saldırı amaçlı silah üretimi zira Üstad Albert Eistein'in şöyle bir sözü vardır.

29485.jpg

http://www.sevilensozler.com/uploads/29485.jpg

-Her ne kadar dünyada kullanılması yasaklanan silahlar olsada bazı ülkeler defalarca bu yasakları deldi(İsrail'in misket bombaları gibi) ve bu büyük bir insanlık suçudur

Yukarıdada belirttiğim gibi teknolojinin hangi dalı olduğuda önemli ben her daim teknolojinin ilerlemesinden yanayım zira bundan 10000 yıl önceki halimizde (Neolitik Çağ) yaşıyor olsak şuan bilgisayar başında bir fikri tartışıyor değil avcılık yapıp ordan buraya boş boş göç edip dururduk

Mesela sağlık alanında yapılan teknolojiler konusunda gerçekleşen ilerlemelerin sonuna kadar arkasındayım zira nanoteknoloji'de öyle

Konunun şu boyutunuda tartışmak lazım "Gelişen Yüksek Teknoloji kimlerin elinde olacak ?"

Teknoloji gelişmesinin birde şu boyutu insanlara zararlı;

-teknoloji geliştikçe toplum daha fazla içine kapanıyor daha fazla tembellşiyor.Tamam belki bilgi bakımından dünya teknoloji sayesinde globalleşiyor ancak insanların Gerçek hayatından soğuyup sanal hayata döndürmesi benide üzüyor

Konuyu özetlemek gerekirse aslında teknolojinin insanlara yaptığı zarardan ziyade onları kimlerin kullandığı,ne amaçla kullandığı çok daha önemli bir soru bence çünkü suçlu olan teknoloji değil onları olması gerektiği gibi kullanmayan insanlarda

Yazdıklarım sonuna kadar eleştiriye açıktır ki birşeyleri tartışıp kendimiz için en doğruya ulaşalım

Sevgiler....

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.