Çoğu Kişinin Bilemeyeceği Soru [Takıntılık Yapıyor :D]

Anonim111

Katılımcı Üye
19 Mar 2017
573
0
Niğde
Herkese iyi günler aklıma bir soru takıldı.
Şimdi hareket halinde bir tren düşünün bunun üstüne çıkıp zıpladığınızda düştüğünüz yer aynı olmaz değilmi?

Peki o zaman hareket halinde olan trenin içine girip zıplarsak yerimiz sabit değişmez değil mi?
Peki bunun nedeni nedir Tartışalım .d

Araştırdım ama mantıklı bir cevap bulamadım

Milliyetci87

Kıdemli Üye
1 Ocak 2016
4,332
0
necropolis
Zıpladığımızda trenden bağımsız bir nesne olup zıplama bittiğinde trenin farklı bir yerine inmemiz gerektiğini mi söylüyorsun ?

3Josluk

Üye
13 Ocak 2018
68
0
Çıldırıyorum. :D benzer bir soruyu bende düşünüyorum arabada kalemi hava atınca olduğu yere mi düşer yoksa havada ileri gidipte mi düşer?

AfaSino

Kıdemli Üye
3 Eki 2015
2,686
0
Teknolojik
Çünkü tren dışı hareketli olaraktir vagon ilerledigi için yer değiştirme olayı oluyor.

Tren içi sabit ve ilerlemedigi için zipladığın yerde tekrar iniş yaparsın.

XKIRMIZIKANX

Yeni üye
19 Mar 2017
9
0
ANAKART
Bu tamamen rüzgarla alakalıdır trenin üstünde trenin hızı nedeniyle oluşan rüzgar seni geriye iter ama trenin içi kapalı olduğundan ve rüzgar girmediğinden zıpladığında hiç bir değişiklik olmaz.

TRWE

Katılımcı Üye
1 Şub 2008
615
13
Düzce
Bu soru mu? takıntı yapıyormuş? Ha Ha Ha....!

Sorunun Cevabı basit...

Eylemsizlik Momenti ve Yerçekimi

Nesne tren dışında ise Eylemsizlik Momenti > Yerçekimine baskın gelir.
Nesne tren içinde ise Yerçekimi > Eylemsizlik Momentine baskın gelir.

TRWE_2012
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
Reverse Engineering

S10Kinq

Üye
9 Ara 2017
134
0
Bursa
Atışlar konusu trenle giderken sen farketmesende senin de hızın var bu yüzden hareket etmezsin diye biliyorum

Nuyth

Katılımcı Üye
20 Kas 2015
693
0
Hareketli bir cisme bir kuvvet etki etmezse, cismin hizi ve yönü degismez

Cisim hareket ediyorsa düzgün dogrusal yani sabit hizli olarak hareketine devam eder

King Kong

Kıdemli Üye
19 Mar 2017
2,392
10
Bu Bir Eylemsizlik Yasasıdır. Ki Hareket Halindeki Trendede Zıpladığınızda Aynı Yere Düşmezsiniz Tren İleri Gider Ve Siz İçinde Olduğunuz İçin Size Aynı Yer Gelir :)

R4V3N

Adanmış Üye
3 Tem 2016
6,250
38
26
Kocaeli
Açıklıyorum.

Trenin giden kısmı siyah yerdir (tabikide içi dahil).

Beyaz kısmın trenle alakası yok.

Aslında sen trenin üstünde de olsan başka yerde de olsan zıpladığında zıpladığın yere düşersin. Yer değiştiren sen değilsin tren. Tren hareket halinde olduğundan düştüğün yer farklı gelir sana. Halbuki yukarda uçan bir kuş gözüyse görmeye çalış. Adam zıplar aynı yere düşer. Sadece tren gider. Ama normal bir trenin içinde bu böyle değildir. Olduğun yer trenin içinde gittiğinden değişmez. Aslında bu sefer kuş gözü ile değilde Tanrı gözü ile düşün. Hareket halinde olduğun trenin hızı da önemli. Geçen İzmit-Ankara yaptım. 300'e dayanıyordu. Bende merak ettim vagon vagon yürüdüm. Sadece yürürken bile salsam kendimi uçarmışım havası vardı. Zıplasam demek direk vagonlararası teleportu keşfederdim :trl Anlatabildim mi? :D

Edit: Herkes bilimsel fen bilgisi döktürmüş bir de benim yoruma bak tövbe ya. Zaten lisede de eşit ağırlık okudum ben fen görmedik ki :D

Son düzenleme:

YESBUTNO

Katılımcı Üye
9 Ara 2017
764
1
İvme ve basınçla alakalı trenin üstünde rüzgarda var tabi birçok etken var

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.