Çözüldü format atarken sorun

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

IlkayHD

Katılımcı Üye
25 Nis 2016
955
0
selamun aleykum tht bilgisayarıma format atıyordum herşeyi yaptım windows kuruluyordu tam o esnada elektrikler gitti ve bilgisayar kapandı daha sonra bilgisayarı açıp format atmaya çalıştığımda ''pc'nizin / aygıtınızın onarılması gerek'' hatasını alıyorum format da atamıyorum çıldırmak üzereyim ne yapmam lazım sorun ne olabilir teşekkürler..

Moderatör tarafında düzenlendi:

IlkayHD

Katılımcı Üye
25 Nis 2016
955
0
Usb üzerinden tekrar başlangıçta boot etmeye çalıştığında da aynı ekran seni karşılıyor sanırım ?

Hocam 2 hafta önce usb ile denedim heralde içindeki format dosyaları bozuk oldugundan dolayı format ekranına girmedi yani ozaman bu hatayı almıyorum ama diyeceğiniz şey format attıgım kaynaktan ise değil çünkü 2 ayrı format dvd sınden denedım ıkısındede aynı

Bios menüsünden Boot Etmek istediğiniz cd/usb şeçili olduğunu kontor ediniz.

seçili hocam kontrol ettim

Moderatör tarafında düzenlendi:

CyberFight

Katılımcı Üye
19 Ağu 2017
258
0
Anladım hocam o zaman yapman gereken yani o istediğin ekrana ulaşman için sırasıyla bunları yapman gerekecek.

1- Bilgisayarınızı dvd'den açılacak şekilde bios'tan ayarlayın.
2- Windows 7 ya da windows vista kurulum dvd'si ile bilgisayarı açın.
3-"Press any key to boot from cd or dvd..." yazısını görünce enter'a basın.
4- Gelen ekranda "Time and Currency format" alanında "Turkish (Turkey)" seçiniz.
5-"Keyboard and input format" alanında "Turkish Q" seçin ve next'e basın. Son durumunda aşağıdaki gibi olacak.
6-Bir sonraki ekranda "repair your computer"'i seç
7-Gelen system recovery options sayfasında "Command Promt"'u seçiyoruz.
8-Gelen komut satırına "bootrec /fixboot" yazıp enter'a basın.
9-İşlem bitince "bootrec /fixmbr" yazıp tekrar enter'a basın.
ve aşağıdaki resimde olduğu gibi komut satırı tamamlandığında pc'yi yeniden başlat

IlkayHD

Katılımcı Üye
25 Nis 2016
955
0
Anladım hocam o zaman yapman gereken yani o istediğin ekrana ulaşman için sırasıyla bunları yapman gerekecek.

1- Bilgisayarınızı dvd'den açılacak şekilde bios'tan ayarlayın.
2- Windows 7 ya da windows vista kurulum dvd'si ile bilgisayarı açın.
3-"Press any key to boot from cd or dvd..." yazısını görünce enter'a basın.
4- Gelen ekranda "Time and Currency format" alanında "Turkish (Turkey)" seçiniz.
5-"Keyboard and input format" alanında "Turkish Q" seçin ve next'e basın. Son durumunda aşağıdaki gibi olacak.
6-Bir sonraki ekranda "repair your computer"'i seç
7-Gelen system recovery options sayfasında "Command Promt"'u seçiyoruz.
8-Gelen komut satırına "bootrec /fixboot" yazıp enter'a basın.
9-İşlem bitince "bootrec /fixmbr" yazıp tekrar enter'a basın.
ve aşağıdaki resimde olduğu gibi komut satırı tamamlandığında pc'yi yeniden başlat

usta "Press any key to boot from cd or dvd..." bu ekrandan sonrada aynı hatayı alıyorum maalesef

CyberFight

Katılımcı Üye
19 Ağu 2017
258
0
Bir arkadaşımızın başınada sizin gibi bir olay gelmiş vede başka birisi şöyle yazmış

"format nasıl yarıda kesildi elektirik kesintisimi ? çünki formatın yarıda kesilmesi pc nin hiç açılmamasına etkili değildir yeniden format işlemi başlatılabilir fakat elektirik kesildi ise elektirik geldiğinde yüksek yükten anakart yada powersub yanmış olabilir."

TRWE

Katılımcı Üye
1 Şub 2008
615
13
Düzce
Tabii formatlayamazsın yükleme işlemi esnasında diskin ağır bir yazma ve okuma yükü altında idi yani veriler diske sektör sektör (küme) okunuyor ve yazılıyordu. Elektrikler ansızın gitti ve sonrasında kuruluma devam edeceğin zamanda bu hatayı aldın.Bu gayet normal çünkü disk yüzeyinde hasarlı alan oluştu (bad sector)

Şimdi yapan gereken iki çözüm yolu var

1.Hiren's Boot DVD imajını bulup bunu usb bellek veya DVD'ye başka bir bilgisayarda yazdırıp sistemi bunla açıp içindeki disk onarma araçları ile bu oluşan bad sector'u onarmaya çalışmalısın.Dua et ki bu hata yazılımsal olsun eğer hata fiziksel ise onun da çözümünü anlatacağım

2.Eğer yukarıdaki işlem sana çok karmaşık geldi ise o zaman İnternetten "HDD Regenerator" adlı yazılımın full sürümünü indirip ; "https://www.youtube.com/watch?v=EQKBZcthju8" adresindeki kullanımına bakarak bu hatalı ve hasarlı alanı ortadan kaldırmaya çalışacaksın. (bu işlem en az diskin kapasitesine göre 1-2 gün arası sürmekte)

3.Eğer hata fiziksel ise HD Tune Pro kullanarak bu hatalı alanın kaçıncı sektörde olduğunu bulup bu diskten ayıracaksın (artık bu kısım çöptür.) Geri kalan kısma Windows OS kuracaksın.

IlkayHD

Katılımcı Üye
25 Nis 2016
955
0
Bir arkadaşımızın başınada sizin gibi bir olay gelmiş vede başka birisi şöyle yazmış

"format nasıl yarıda kesildi elektirik kesintisimi ? çünki formatın yarıda kesilmesi pc nin hiç açılmamasına etkili değildir yeniden format işlemi başlatılabilir fakat elektirik kesildi ise elektirik geldiğinde yüksek yükten anakart yada powersub yanmış olabilir."

evet hocam elektrik kesildiği için yarıda kaldı hocam bide pc nin hiç açılmamasına etkili değildir derken anlamadım pc açılıyor fakat o hata geliyor işte

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.