Gemi su alıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ByToluidin

Özel Üye
27 Ocak 2007
3,171
550
Merhaba değerli okur. Bu yazıyı ileri yıllarda dönem dönem güncelleyerek yazının okurlarına hatırlatmak maksadıyla yazıyorum.

Yazacaklarıma başlamadan önce; gördüğünüz gibi forumda hatrı sayılır bir süre geçirmiş, bir çok ekipte çalışmış ve emekli olmuş durumdayım. Bunları başlamadan belirtiyorum ki yazacaklarımı eleştirirken 3-5 yıllık geçmişiniz ile değil genel olarak günümüz koşulları ile düşünün.

Yıl 2024 oldu arkadaşlar, evet 2024 ve artık forum sektörü bitti. Sadece belirli amaçlar doğrultusunda oluşturulmuş forumlar ayakta. Kimileri ziyaretçi sayısını arttırırken kimileri düşükte olsa yayın hayatına devam ediyor. Sizlere forum battı vs demiyecem çünkü şu bir gerçek bugün forumu en küçük veri girişine kapatsak ve sadece ziyaret edilebilir hale getirsek en az 10 yıl daha ziyaretçi çeker. Sağına soluna 2 reklam atar sunucu parasını rahatlıkla ödersiniz. Böyle diyorum çünkü foruma ziyaretçi çeken tek faktör YARDIM MERKEZI. 7'den 70'e bilgisayar kullanan herkesin sorununa çözüm bulabileceği bir yardım merkezine sahibiz. Ama teknolojinin gelişmesi ile bu da zamanla tarihe karışacak.
Yıllardır aynı şekilde, aynı düşünce yapısı ile forum yönetilmeye çalışıldı fakat sıkılmadınız mı? Dönem dönem bazı kişiler döneme ayak uydurmak için aksiyonlar alma çalışsada yaptırılmadı. Projeler oluşturulmaya çalışıldı ama hiçbiri tutmadı. Sıradan 3-5 insanın bir araya gelip yaptığı projeleri kocaman bir platform oluşturamadı.
Devir teknoloji devri. Bilişim etkinlikleri artık her yerde , yüz yüze etkinliklere gidemeyenler için online onlarca etkinlik var. Bilgiye ulaşmak ve insanlara ulaşmak çok kolay.

Peki biz ne yapıyoruz??
Hiçbir şey! Evet kocaman bir platform hiçbir şey yapmıyor, yapamıyor!

Ben bildim bileli aynı konu başlıkları dönüyor. Dönem dönem gerekli aksiyonlar alınıp gerek çeviri gerekse çeşitli eğitim videolarını makaleye dönüştürülmesine ön ayak olan yöneticiler sayesinde kategoriler güncellenmeye çalışıldı fakat her seferde birilerine zor gelmesi sebebiyle bırakıldı. Sağdan soldan kopyala yapıştır konu açmak, hazır yazıya spin atmak daha kolay.

Sanki 2010-2015 arasındaymışız gibi site hacklenmeye çalışılıyor. Evet bu işi yapmak için bir miktar bilgiye ihtiyaç var. Ama artık bu işler eskide kaldı. Sansasyonel-global olarak haber olmayacak bir çalışma artık çıkmıyor. Teknoloji ilerledi. Bu yapılanlar ile eskiden insanlar çabuk etkileniyordu ama artık bilgiye ulaşımın kolay olması, kurumların - üniversitelerin- devletin dahil bu konuda etkinlikler yapması 7den 70e herkese ulaşılması ile birlikte site hackleme, bir yere saldırma gibi işler artık forumda 3-5 tane eline sağlık mesajından ileri gidemiyor. Eline sağlık mesajını yazan insanlarda genelde yeni uyeler, bu işi aktif olarak sürdürenler oluyor. Bu bakış açısının dışına çıkmanızı öneriyorum. Gerçek bir saldırı olmadığı sürece burada 3-5 eline sağlık mesajı için bu işi sürdürmenin anlamı yok. Dönem dönem gövde kapatıldı, siber güvenlik platformu yapılmaya çalışıldı. Dışarıdan eğitmen getirildi yöneticilere eğitim verilmeye çalışıldı fakat ilgisizlik, insanların öğrenme hevesi olmaması sebebiyle her seferinde başarısız olundu.

CTF platformu oluşturulmuş fakat gördüğüm kadarıyla pek aktif kullanılmıyor. Bu kadar yöneticinin olduğu bir ortamda lideri, kıdemlisi, senioru vs buraya aktif kaliteli soru giremiyor mu? Yıllık bazda veya dönemlik olarak kaliteli bir ctf yarışması yapacak yeterliliğe sahip değilmiyiz? Bir salon tutup veya üniversite toplulukları ile ortak bir yarışma & konferans yapacak çevremiz yok mu? O kadar yönetici arasında universitelerin ilgili bölümlerinde okuyup bu tarz etkinliklere ön ayak olacak birisi yok mu? En azından bir yerlere ufak tefek sponsor olarak ufakta adımızı bir yerde geçirme ihtimalimiz de mi yok?

Sibertay adında bir topluluk oluşturulmuş. THT'ni bir çok sosyal medya platformunda yasaklı olması sebebiyle güzel bir isim ile oluşturulmuş. Buraya kadar harika peki; siber/teknoloji odaklı bir isim ile oluşturulan bu topluluk neden telegram kanalında haber içerikleri paylaşıyor? Üstelik içerikler isim ile o kadar uyumsuz ki kanal sürekli takipçi kaybediyor. Üstelik bu takipçiler bot değil, reklam ile gerçek kişiler getirilmişti. THT bir forum sitesi ve forum siteleri arama motorlarından index alarak hayatta kalır. Siz trafigi discord sunucusuna çeker, buraya bir de forum açarsanız veya bütün sohbeti buradan götürürseniz yöneticiler dahil neden foruma uğrasın? Artık eskisi gibi profillerde sohbet eden, konu altlarında tartışan insanlar yok.. Yıllarca yöneticileri bile toplantı harici başka bir platforma çekmemeye özen gösterdik. Hatta bunda ısrar eden kişileri forumdan gönderdik.

Çok fazla renkli insan var, o kadar çok ki dönem dönem online üye sayısından fazla bir hal alıyor. Biz yıllarca bu forumu 20-25 insan ile idare ettik. Bu sayı şuan forumun üst düzey yönetici sayısı ile aynı. Üstelik bu dönemlerde, ddos saldırıları, anticiler, troller, bot üyelikler ve yüksek miktarda ziyaretçi alıyorduk. 1 yılda kimse lider olmuyor, yeri geliyor 6 ay asistanlık yapıyordu. Asistan dediğimiz sarı adamlar değerliydi, insanlar imrenir asistan olmak için çok çaba gösterirdi. O kadar çok insan yönetime katılıyor hızlı yükseliyor ki artık kimse yönetime girmek için çaba sarfetmiyor. Kolay ulaştığı ve değerli olmadığı için işi olunca hemen bırakıp gidiyor.

Günümüz koşullarına ayak uyduracak şekilde aksiyon alınmazsa yakında online olan herkes yönetici olacak, aynı konular ile yerinde saymaya devam edecez, sosyal medya hesaplarının hepsi siberatay olması ve forumdan çok uzaklaşması sebebiyle kimse bizi tanımayacak..

Daha yazılabilecek çok şey var fakat kısacası gemi su alıyor.

Konunun ileri sayfalarına yazdığım bir mesajı kaybolmaması için buraya ekliyorum..

Merhaba, henüz 1 gün bile olmadan yaklaşık 100 mesaj ve 6k+ görüntüleme aldığına üye ve yöneticilerden gelen yorumlara istinaden haklılık payımın olduğumu değerlendiriyorum. Bu bağlamda artık admin grubundan gelecek (@KaptanTR , @Mirliva , @Reiɴα , @'Adige , @Admin (kral aktif oluyor mu bilmiyorum), @Baysal ) aksiyonları takip etmek istiyoruz.. 6 admin etiketledim çünkü diğerlerinin gerçek kişiler olmadığını, forum tarihinde o hesap veya kişilerin hiç admin olmadığını gökten zembille indiğini veya başka kişilere ait multi üyelikler olduğunu değerlendiriyorum.

Eleştiriler ışığında;

Yapılan düzenlemeler yerine göre katı olacak olsada, üyeler veya alt yönetimden "ya kardeşim keyfimizi neden kaçırıyorsun" tadında yorumlar gelecek olsada gelecek yıllara bu forumu sağlıklı şekilde taşıyabilmek amacıyla sert önlemler alınması gerektiğini düşünüyorum.
-Alıntı, daha önce açılmış, artık 101 seviyesinde kalmış konu başlıklarının yasaklanmas, Eline sağlık türevi vasıf taşımayan mesajların engellenmesi ve bunun yerine Beğen butonunu kullanmaya taşvik edilmesi..
-Forum siber güvenlik mi yoksa hack alanında mı faaliyet gösterecek bunu kararlaştırarak buna istinaden;
  • Hack olarak devam edecekse gövde gösterisi bölümünün kuralları sertleştirilmeli, gerekirse yılda 1 konu açılmalı ama kaliteli olmalı.
  • Siber güvenlik alanında devam edecekse gövde gösterisi ve alt alanı veri girişine kapatılmalı. Moderasyon, sosyal medya ve yazılım ekibi haricindeki yönetim grupları tek çatı altında birleştirilik CTF takımı oluşturulmalı. Kademeli olarak yetersiz görülenler kendini geliştirmeye zorlanmalı, geliştiremeyen kişiler rütbesi veya ünvanı ne olursa olsun yönetimden çıkarılmalı ( görüyorum ki iş yapmadığı halde adam eksikliğinden çok hızlı şekilde terfi edenler olmuş, çürüme bu tarz liyakatsız işler sonucunda ortaya çıkar, gerekirse ekip/tim lidersiz kalsın, lider iş raporlamak ve admine hesap vermek dışında bir iş yapmıyor, altındaki adamlardan veya diğer üye gruplarından daha bilgili birisi olmadığı sürece birisinin lider olması en küçük hatasında yönetimi/forumu komik duruma düşürüyor)
  • CTF platformuna ağırlık verilmesi, ctf ekibinin bu platform için gerekirse alıntı sorular ile sürekli güncellemesi.
  • Online ve offline olarak yapılan yarışmalara imkanı olanların katılımını teşvik etmek, tryhackme, htb gibi platformlarda topluluk adı ile aktif rol almak..
-Siberatay yapısını düzeltmek veya yapı ile forumun bağını tamamen ortadan kaldırmak, yeni sosyal medya hesapları oluşturmak. Ağırlıklı olarak Twitter, linkedin, telegram üzerinde yayın yapmak. Forumda açılan, konulardan veya eski konulardan kaliteli olanları bu ortamlarda düzenli olarak paylaşım yapmak. Trafiği discord, telegram gibi ortamlara taşımak, sohbeti buralardan sağlamak yerine buraları sadece duyuru platformu veya canlı eğitim, yalnızca sesli sohbet platformu olarak kullanılmalı.

Sonuç olarak; Artık eleştiriler ve öneriler yazıldığına göre sırada adminlerin kısa sürede toplantı yapması ve biz üyeleri aydınlatması gerekiyor. 6 kişiyi telegramda bir araya getirmek zor olmasa gerek.. Telegram yoksa adminlere ait halen duruyorsa egzotik bir adı olan odaya konu açıp altında eski usül tartışmakda bir çözüm

Son düzenleme:

WHITERUBY

Uzman üye
20 Şub 2023
1,661
1,518
🔱
diğerleri hakkında yorum yapabilecek düzeyde değilim, ancak şu son söylediklerinize tamamen katılıyorum.
rütbe değerinin kalmadığını yönetim kadrosu sayısından görebiliriz. ne bilip ne bilmediği konusunda fikrim olupta haketmediği rütbede (veya tam tersi) birçok insan var. bundan 1 sene önce ben yeni gelmiştim, o zaman bile böyle değildi; son aylarda oldu!

ancients123

Uzman üye
9 Nis 2016
1,723
338
Eline sağlık eskiden her şey daha iyidi ,azim vardı ama zaman ilerledikçe bir çok sorun çıktı ortaya ekonomi başta olmak üzere insanların belini kırdı millet neye odaklanacağını şaşırdı , ev mi geçindirmeye çalışsın , heves ya da hayallerinin peşinde mi koşsun? maalesef ben dahil bir çok insanın bir şeye heves etme yetisini kaybetti ben bu durumu toparlama çalışsam da bu bir gerçek , dünya değişiyor biz ayak uyduramadık , ilk fırtınada yıkıldık , toparlayamadık
eskide ki adminler siteyle daha uyumlu insanlardı ki o zamanda bunu gerektiriyordu ama her sektörü bitiren gene biziz , ilgimiz kesilince olacak olan buydu ve oldu da.

6 Ağu 2023
176
38
Tamam durum kötüye gidiyor ama bazıları yerinde oturup sadece forumdaki gönderileri okuyup kötü şeylere ve anlamsız konuları çöpe taşımaktan başka işi olmayan kişilerden dolayı forumun durumu sonsuza dek gidebilir.(KENDİ FİKRİM)

Günümüz koşullarına örnek verebilir misin
Yani siber güvenlik eskide kaldı mı demek istiyorsun
Bu işten vazmıgeçelim

Son düzenleme:

Toryy

Kıdemli Üye
16 Tem 2021
2,630
1,650
O kadar çok insan yönetime katılıyor hızlı yükseliyor ki artık kimse yönetime girmek için çaba sarfetmiyor.
++++++++++++++
Artık herkes çaylak, herkes 2-3 aya asistan/mod

Başka bir durum da insanı rütbesine göre adam yerine koyanlar var.
Çaylak olup bilgisi olmayan ve yanlış bilgi veren adama "HOCAM" yazıp, bilgili ve adamın yanlışını düzeltene ters yapanlar var. Komik durum.

6 Ağu 2023
176
38
Artık herkes çaylak, herkes 2-3 aya asistan/mod

Başka bir durum da insanı rütbesine göre adam yerine koyanlar var.
Çaylak olup bilgisi olmayan ve yanlış bilgi veren adama "HOCAM" yazıp, bilgili ve adamın yanlışını düzeltene ters yapanlar var. Komik durum.
Toryy senin yazına örnek olarak mesala konuyu yazanın rütbesine bakarak konuyu alakaya almayanlar var
Komik bir durum
Ama kimse inkar etmesin herkes illaki post kasmak için eline sağlık yazmıştır

"onun rütbesi üye ciddiye almıyim bari"
"onun rütbesi mod kesin çok bilge biri"
Böyle düşünmemek lazım

WHITERUBY

Uzman üye
20 Şub 2023
1,661
1,518
🔱
"onun rütbesi üye ciddiye almıyim bari"
"onun rütbesi mod kesin çok bilge biri"
Böyle düşünmemek lazım
aslına bakarsanız buna uygun bir yöntem geliştirilmiş gibi; eski yöneticiler, üst adamlara verilen rütbeler var.
örnek vermem gerekirse @The Gölge başkanın nickaltı!
ama çok üst rütbeye ulaşamamış kişiler için pek mümkün değil gibi, bu olursa en azından kime nasıl davranılması gerektiğini anlarlar.
hacker, basın, hunter rozetleri misali. ama bunlar da en iyilere veriliyor ya...

Butcherb3y

Uzman üye
1 Eyl 2022
1,558
1,153
Anıtkabir
aslına bakarsanız buna uygun bir yöntem geliştirilmiş gibi; eski yöneticiler, üst adamlara verilen rütbeler var.
örnek vermem gerekirse @The Gölge başkanın nickaltı!
ama çok üst rütbeye ulaşamamış kişiler için pek mümkün değil gibi, bu olursa en azından kime nasıl davranılması gerektiğini anlarlar.
hacker, basın, hunter rozetleri misali. ama bunlar da en iyilere veriliyor ya...
Aynen mesela örnek olarak verdiğiniz @The Gölge veya bu rütbe gibi başka rütbeye sahip Hacker, hunter rütbeleri alan kişilere nasıl davranilacagini herkes bilir

6 Ağu 2023
176
38
Bence bu konuyu tanınır hale getirelim
Üst düzey adminler bu konuya ne kadar önem verdiğimizi görsünler

Bu konuyu okuyan bu işlere yeni başlamış kişilerin isteği gidebilir mi acaba

ByToluidin

Özel Üye
27 Ocak 2007
3,171
550
Şimdi öncelikle şöyle düşünüyorum,

Bu konular hakkında foruma girdiğimden beri yorum yapmaktayım. Bazı yöneticilerede bire bir bu konuları ilettim yapılması gerekenleri madde, madde iletmeme rağmen ya geri dönüş alamadım ya da geçiştirildim. Dediğiniz şeylerin hepsinde haklısınız.

Öncelikle eskiden bir konu açmıştım. Sanırım yorum yapanlar arasında sizde vardınız.. Dediğiniz bir şey vardı forum "Hack forumu ile Siber Güvenlik arasında gidip geliyor" evet en büyük sorunda şu an bu aslında. Buna karar verilemedi bana göre de. İki işi birlikte yürütmek size göre biraz yanlıştı lakin bu yapılabilir. Ama şu an ki durumda yapılabilir mi derseniz tabi ki hayır.

Eğer sağlam bir yapı oluşturulmak isteniyorsa örneğin "Bir kafe kiralayıp Etkinliklerin yapılması vb." bunlar çok iyi şeyler. Fakat bunlardan önce büyük bir toplantı yapılıp bazı gerçekçi kararlar verilmesi gerekiyor.

Kulüplerin, ekiplerin ön plana çıkarılması gerekmekte. Forum hackinge devam edecekse büyük operasyonlar harici gövdeye izin verilmemelidir. Bir saldırı timi olucaksa globalda haber içeriği olucak şeyler için 1 yıl uraşsın ama hiç bir etki olmayacak bir şeye uğraşmayalım.

TurkHackTeam misyonlarına göre baktığımızda duruma:

Siber güvenlik alanında gençleri yetiştirmek. Şu an yetiştiriyor muyuz? Bence kesinlikle hayır.
Bu duruma el atmak için de forumun bir yenilenme sürecine girmesi gerek. Madem misyonlar belli o zaman misyonlara uygun hareket edilmelidir.

Gereksiz bloglardan ziyade artık yenilikçi dışardan birinin gördüğünde gelmesini gerektiricek şeyler lazım. Bunun içinde foruma kayıt olmamış bir kullanıcı gibi düşünmek lazım. Üstte belirttiğim gibi bir toplantı yapılıp forumun nereye yönleneceğine karar vermek.

Daha bir çok husus vardır. Fakat bunlara önce bir toplantı yapılıp öyle karar verilmesi gerek. Yoksa burda anlatılacak çok şey mevcut. Ama onca konudan sonra bununda unutulacağını düşünüyorum. Bir çok konu açıldı ve hiç bir şey değişmedi bu zamana kadar. Bir admin çıkar fikir alır ve bir daha onu bulabilirsen bul.

Forumun yıllardır kendine özgün bir duruşu var. Bu yüzden bunuda bozmadan bir yenilenmeye girilmesi gerekmekte.
Ticaret kategorisi açıldı: Bana göre bu güzel bir durumdur. (İyi bir düzen olduğunda)

Örneğin burası bir siber güvenlik forumu ve ticaret kategorilerinde siber güvenlik araçları, eğitimleri, yazılımlar vb. şeyler satılırsa kitle toplanır.
Bunlar için özel çalışmalar yapılması taraftayım. Sonuçta şu an günümüzde ki en büyük dertleden biridir para. Ticaretin döndüğü yerin pasife düşme oranı çok düşüktür.

Forumun nereye yönleneceğine bağlı olarak yetkilerde düzenleme olması gerekmektedir. Siber güvenliğe yönlenecekse tamamen buna göre bir düzenleme yapılması gerekmekte. Şu an önüne gelen yetkili olur burda bana göre. Öncelikle bu gibi şeylerin zorlaştırılması gerek, herkesin yönetici sayılması burda ki en büyük sorundur.

Ayrıca birde forumun temasına deyineyim: XenForo sevdiğim bir yazılımdır fakat böyle bir forumun bana göre vBulletine dönmesi gerek (Özel bir geliştirme yapılıp)
Forum bir kararsızlık arasında gidip gelmekte.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Forumda ticaret yapılmasına yıllarca karşıydık, tabi ben halen karşıyım. Biz ticaret sitesi değiliz. Oraya iyi veya kötü bir emek harcanmış fakat şuan ticaret yapan var mı? Kategoride konu açıp iş yapıp para kazanan veya hizmet alan var mı? Oraya bir sorumlu atanmış adam zaman harcıyor kategoriyi düzenliyor sonuç olarak birileri buradan kazanç elde edebildi mi? Adamın harcadığı zamana değdi mi?
Bu forum ne zaman içinde para içeren bir iş yaptıysa o zaman kazık yemiştir. Eski yöneticiler bu sözümden ne demek istediğimi anlar.

XenForo yapı itibari ile bir forum için en iyi altyapıyı sunuyor. Bir çok işlem daha kolay biçimde hallediliyor. Eski alışkanlıklardan vazgeçmek zor ama forum için en iyisi xenforo.

ANTROPİ

Adanmış Üye
6 Nis 2016
6,256
139
93
root@kali:~#
Kelimesi kelimesine katılıyorum. Konu sahibi kadar eski olmasam da, eski zamanlar hakkında yorum yapabilecek kadar eskiyim. Bazı siber güvenliğe ilgi duyan arkadaşlarıma bu forumu önermiştim, hala da buraları okuyorlardır. Dışardan bakan bir göz bile buradaki ruhsuzluğu görmüşse bi değerlendirme vakti gelmiş demektir. Şahsi yorumlarınca, burası kendi çalan kendi oynayan bir platforma dönüştü. Eskisi gibi youtube videolarına konu olunacak tarzdaki sertliğimize/ünlü zamanlarımıza dönebileceğimizi düşünmüyorum. Ses getirmiş liderlerin eksikliği, yöneticilerin yaş ortalaması ve siber güvenlik hizmetlerinin de gelişmesiyle beraber buradaki işler kırsal kesim belediyeciliği gibi göstermelik olmuş. Asla gövdede konu açıp çabalayan arkadaşlarıma değil lafım yanlış anlaşılmasın. Onlar da olmasa zaten dükkanı kapatıp gitmek gerekir.
Kendi görüşümce çözüm önerilerim;
* Burayı siber güvenlik eğitimlerinin verildiği bir platforma çevirmek. Bunun için de ya eski hocalarla anlaşmak ya da yeni hocaların yolunu açmak. Yani madem artık ses getirecek global haberlere çıkaracak işler yok, forumun ölmemesi için burası bir eğitim içeriklerinin ağır bastığı bir platforma dönüştürülmesi marka değerini yeniden kurtarabilir.
* Basın ekibinin sosyal medyayı daha etkili şekilde kullanması gerekmekte. Pek çoğunuzun içine sinmese de popüler kültüre göz kırpmalısınız. Aksi durumda insanlar buranın bir parçası olmak yerine, yardım merkezinden alacağını alıp gitmeye devam edeceklerdir.
* Yönetici fazlalığını dengelemek gerekmekte. Böyle devam ederse beyaz renk olarak sadece ben kalacağım :)

Feqtico

Junior Hunter
24 Haz 2020
646
179
United States
Ben forumun alanında en iyi olduğunu düşünüyorum açıkçası ama tabi zamana bağlı olarak bazı şeylerin demode olduğu doğru. Bence başta forumda açılan özellikle siber güvenlik alanındaki konuların niteliğinin artması lazım, günümüz sistemleri yeni nesil problemler vb. Siber güvenlik oldukça parlak bir alan bu alanda niteliğimiz arttığı takdirde forumun kolay kolay su alacağını düşünmüyorum.

6 Ağu 2023
176
38
Medya derken herhangi bir tv kanalı mı

Aslında tht nin yardım merkezi gelişmiş
sorular gelişmiş demiyorum sorduğun soruya en geç yarım saat sonra cevap geliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.