Konuşma Bozukluğu.

hornex

Katılımcı Üye
20 Eyl 2012
838
0
Kocaeli
Yarin okullar basliyacak. Ben gecen sene lise 2 ye gidiyordum. Ama bu konusma bozuklugum yzunden okula gitmedim . cok fazla devamsizlik yaptim. Bu sene baska okuldan tekrar lise2 den basliyacagim.
Konusma bozuklugumu anlatiyim. 6yasina kadar kekemeydim. Sonra bunu psikologlarla duzelltik . fakat daha sonra ben sesli harfleri soyleyememe veya zorlanma basladi. Kalin sessizleride soyleyemedigimi fark ettim sonra. okul hayatimda veya gunluk hayatta cok zorlaniyorum.
Benim ismim onur mert biri ismimi sorunca onur diyemiyorum mert diyorum.
Ulama ile harfleri cikarmaya calsiyorum ama hep mumkun olmuyor.
Sizlerde boyle bi sorun yasadiysaniz yada bilgi sahibiyseniz yardim edermisiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

SiDen

Uzman üye
23 Mar 2015
1,048
0
istanbul
kekemelik icin kurslar var baya iddiali 2 haftafa tedavi ediyoruz diyolar gittinmi istersen bir arastr
bide sadece stres oluncami oluyor yoksa herzamnmi bazi kisiler kekelerkn sarki vs cok guzel okuyolar yani sen bi kekeme kursuna danis derim dostum

hornex

Katılımcı Üye
20 Eyl 2012
838
0
Kocaeli
sagolasin. Suanlik kekeme mi sayilirim bilmem ama heyecanlaninca daha cok oluyor. Rahat bi ortamda filanda oluyor ama daha az.
Arkadaslarimda bi konusma problemim oldugunu belki biliyordur ama bana soylemiyodur.
Ama yarin icin cok heyecanliyim tanisma benin icin kabus olacak.

hornex

Katılımcı Üye
20 Eyl 2012
838
0
Kocaeli
Farkli bir ortama girdigimde kendimi ne kadar rahatlatmaya calissamda.
Ayagi kalkip ismimi geldigim okulu sorarlarsa ne cevap verecegimi dusunuyorum

SiDen

Uzman üye
23 Mar 2015
1,048
0
istanbul
herkesin bir kusuru vardir asil kusur onu kafaya takmaktir icine kapanık olma kendi strese sokma rahat ol belki bi iki densiz laf eder gul gec bi iki kisi yuzunden etrafina duvar örme dostum sosyal ol :)

cor-vo

Yaşayan Forum Efsanesi
23 Tem 2013
7,984
1
122
Burada, bizim diyebileceğimiz başka bir şey yok, arkadaşlarımız açıklamış. Size önerim, uzmanlara danışmanızdır, burası bu konuda yardım alabileceğiniz bir forum sayılmaz çünkü. :)

Crypto07

Üye
17 Ağu 2015
70
0
Yarin okullar basliyacak. Ben gecen sene lise 2 ye gidiyordum. Ama bu konusma bozuklugum yzunden okula gitmedim . cok fazla devamsizlik yaptim. Bu sene baska okuldan tekrar lise2 den basliyacagim.
Konusma bozuklugumu anlatiyim. 6yasina kadar kekemeydim. Sonra bunu psikologlarla duzelltik . fakat daha sonra ben sesli harfleri soyleyememe veya zorlanma basladi. Kalin sessizleride soyleyemedigimi fark ettim sonra. okul hayatimda veya gunluk hayatta cok zorlaniyorum.
Benim ismim onur mert biri ismimi sorunca onur diyemiyorum mert diyorum.
Ulama ile harfleri cikarmaya calsiyorum ama hep mumkun olmuyor.
Sizlerde boyle bi sorun yasadiysaniz yada bilgi sahibiyseniz yardim edermisiniz.

Kardeşim işin sende bittiğini düşünüyorum.Biraz rahat ol.Biraz ileri gitmiş olucam ama kusura bakma bu kekemelik beraberinde özgüven eksikliğini getirmiş gibi. Sadece rahat olmaya bak yani kendin ol.olmak istediğin gibi değil sadece kendin.

all is well.......

FEHOR

Uzman üye
19 Eyl 2015
1,748
0
Cyber Secure
Benım Bir arkadasım Hic Konusamıyordu Bir kelimeyi 10 saniyede soyluyordu o Kadar kotuydu durumu Daha Sonrasında Cocugu 5 Ay gormedım Couk bi geldi biizm gibi olmuş bir kekemelik için kursa gitmiş 3 ayda süper sonuc aldım dedi biz ortamda cidden çok şaşırmıştık bu arada Geçmiş olsun

20 Tem 2015
67
0
sagolasin. Suanlik kekeme mi sayilirim bilmem ama heyecanlaninca daha cok oluyor. Rahat bi ortamda filanda oluyor ama daha az.
Arkadaslarimda bi konusma problemim oldugunu belki biliyordur ama bana soylemiyodur.
Ama yarin icin cok heyecanliyim tanisma benin icin kabus olacak.

Küçükken olması genel olarak normak bişey fakay bu heyecanlanınca oluyorsa sosyal fobi ve özellikle anksiyete belirtisi olabilir.Bende yeni bi ortama girdiğimde çok fazla sesim çıkmazdı.Öğretmenlerimle ya da benden büyüklerle konuşurken normal ses tonuyla başlayıp sonra mırıldanıyordum.Konuşmamda sorun yok fakat bende yüksek derecede anksiyete ve nicesi vardı bir senedir psikiyatrist tedavisi alıyorum şu anda çok sıkıntım yok.Şu anda lise 2'yim.Geçen sene 7 ay boyunca okulda ne hocalarla ne sınıfımdakilerle konuştum.Sonra ilaç kullanmaya başladım.Sanırım 2 ya da 3 ilaç değiştirdim.Okullar açıldıktan sonra da adhd için amfetamin tedavisine başlıcam.Eğer detaylı anlatmak istersen özelden yaz elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.

hornex

Katılımcı Üye
20 Eyl 2012
838
0
Kocaeli
Benim bu konusma bozuklugun ailemle konusurkende oluyor .
Heyecanla alakasi oldugunu dusunmuyorum.
Özguvenim eksik cunku digerleri gibi konusamiyorum.
Kendin ol demissiniz beni hoca sözlüye kaldiriyor ben bildigim seyi soyleyemiyorum.
Yani olmuyor ulama ile azcik konusmaya calsiyorum.
Cevremin bu sorunu bilmesini istemiyorum ve bu konu acildiginda nedense duygusallasiyorum gozumden yaş geliyor.
Yakin arkdslarim belki hissetmistir bana belli etmiyordur ama ne yapsam olmuyor rahatlamaya calsiyorum yine aninda cevap veremiyorum

20 Tem 2015
67
0
Benim bu konusma bozuklugun ailemle konusurkende oluyor .
Heyecanla alakasi oldugunu dusunmuyorum.
Özguvenim eksik cunku digerleri gibi konusamiyorum.
Kendin ol demissiniz beni hoca sözlüye kaldiriyor ben bildigim seyi soyleyemiyorum.
Yani olmuyor ulama ile azcik konusmaya calsiyorum.
Cevremin bu sorunu bilmesini istemiyorum ve bu konu acildiginda nedense duygusallasiyorum gozumden yaş geliyor.
Yakin arkdslarim belki hissetmistir bana belli etmiyordur ama ne yapsam olmuyor rahatlamaya calsiyorum yine aninda cevap veremiyorum

Dostum işte bu heyecana bırakıyor yerini yani senin durumun ''ya hoca beni kaldırır bende konuşamazsam'' ''insanlar bu yüzden benimle alay ederse'' gibi düşüncelere kapılıyorsun bu da seni konuşma bozukluğunun üstüne majör depresyona veya bunalıma iter,olay başka yere doğru gider.Tavsiyem bu konuda burdan öte uzman yardımı alıp sorun daha büyümeden onu bitirmen.Biz sadece yol gösterebiliriz.

hornex

Katılımcı Üye
20 Eyl 2012
838
0
Kocaeli
Dostum işte bu heyecana bırakıyor yerini yani senin durumun ''ya hoca beni kaldırır bende konuşamazsam'' ''insanlar bu yüzden benimle alay ederse'' gibi düşüncelere kapılıyorsun bu da seni konuşma bozukluğunun üstüne majör depresyona veya bunalıma iter,olay başka yere doğru gider.Tavsiyem bu konuda burdan öte uzman yardımı alıp sorun daha büyümeden onu bitirmen.Biz sadece yol gösterebiliriz.

Bu konuyu aileme iyice acmaliyim.ve psikologa basvurmaliyim. Yani ?

Peki o zamana kadar ne yapicam ben. Hoca beni kaldircak diye korkuyorum kaldirinca ne yapmaliyim ?

Spaniel

Katılımcı Üye
11 Eyl 2015
345
0
Bende aynı şekildeyim şu an 16 yaşındayım geçen sene lise 1deyken özgüven eksikliği ve bu kekeme nedeniyle 2. dönem okulu bıraktım açık liseden devam ettim ama şimdi bu sene lise 1den tekrar başlıyorum heyecanlanınca 2 kat daha artıyor ama önleyemiyorum .Seni çok iyi anlıyorum ama şimdi insanlarla daha fazla konuşmaya çalışıyorum belki faydası olur diye bence sende denemelisin hiç konuşmayınca daha kötüye gider diye düşünüyorum.İnşallah düzelir.

20 Tem 2015
67
0
Bu konuyu aileme iyice acmaliyim.ve psikologa basvurmaliyim. Yani ?

Peki o zamana kadar ne yapicam ben. Hoca beni kaldircak diye korkuyorum kaldirinca ne yapmaliyim ?

Kardeşim sabret.Sabır herşeyin en iyisini sana sunar.Hiçbirimiz bu dünyaya kusursuz gelmedik.Ben 2 yaşına kadar,kardeşim 4 yaşına kadar konuşamadı.Bendeki hastalıkları sayıyım mı ? Anksiyete,konfüzyon,panikatak,majör depresyon,bol bol vitamin eksikliği,sosyal fobi vsvsvs.İlaç manyağı oldum şu son sene.Dışarı çık bak,herkesin bir eksiği var.Zaten bizim birlikte yaşamamızı sağlayan da bu.Düşünsene herkes dört dörtlük olsaydı dünya çekilmez bir yer olurdu.Sıkma canını diyemem çünkü illa ki kafana takılıyor.Neden ben onlardan farklıyım,neden böyle kötü bişeye sahibim gibi düşünceler illa ki aklından geçiyordur.Ama düzeleceksin kardeşim,sana olan inancım tam.Birkaç terapi,bi iki tane ilaç ve en önemlisi yüksek motivasyon ve inanç.Bunları sağladıktan sonra bi bakmışsın eski senden eser yok.Bu günlerde sıkıntı çekiyorsun.Ama bu düzelecek.Hayat sıkıntılarla doludur.Bu bir yol ve heryerde taşlar var.Önemli olan o taşları kaldırabilmek.Hocaların da sana destek verecektir.Böyle bir sorunun olduğunu onlara belirt,anlayış gösterirler.Kendini iyi konuşucam diye zorlama.Biz yanındayız kardeşim.

Son düzenleme:

hornex

Katılımcı Üye
20 Eyl 2012
838
0
Kocaeli
Bende aynı şekildeyim şu an 16 yaşındayım geçen sene lise 1deyken özgüven eksikliği ve bu kekeme nedeniyle 2. dönem okulu bıraktım açık liseden devam ettim ama şimdi bu sene lise 1den tekrar başlıyorum heyecanlanınca 2 kat daha artıyor ama önleyemiyorum .Seni çok iyi anlıyorum ama şimdi insanlarla daha fazla konuşmaya çalışıyorum belki faydası olur diye bence sende denemelisin hiç konuşmayınca daha kötüye gider diye düşünüyorum.İnşallah düzelir.

İnşaallah duzelir. Peki sende düzelme filan varmi. Dedigim gibi biri sana soru sorunca ben direk eeeeeeee diye basliyorum lafa sende nasil oluyor. Benmde yasim 17

hornex

Katılımcı Üye
20 Eyl 2012
838
0
Kocaeli
Kardeşim sabret.Sabır herşeyin en iyisini sana sunar.Hiçbirimiz bu dünyaya kusursuz gelmedik.Ben 2 yaşına kadar,kardeşim 4 yaşına kadar konuşamadı.Bendeki hastalıkları sayıyım mı ? Anksiyete,konfüzyon,panikatak,majör depresyon,bol bol vitamin eksikliği,sosyal fobi vsvsvs.İlaç manyağı oldum şu son sene.Dışarı çık bak,herkesin bir eksiği var.Zaten bizim birlikte yaşamamızı sağlayan da bu.Düşünsene herkes dört dörtlük olsaydı dünya çekilmez bir yer olurdu.Sıkma canını diyemem çünkü illa ki kafana takılıyor.Neden ben onlardan farklıyım,neden böyle kötü bişeye sahibim gibi düşünceler illa ki aklından geçiyordur.Ama düzeleceksin kardeşim,sana olan inancım tam.Birkaç terapi,bi iki tane ilaç ve en önemlisi yüksek motivasyon ve inanç.Bunları sağladıktan sonra bi bakmışsın eski senden eser yok.Bu günlerde sıkıntı çekiyorsun.Ama bu düzelecek.Hayat sıkıntılarla doludur.Bu bir yol ve heryerde taşlar var.Önemli olan o taşları kaldırabilmek.Hocaların da sana destek verecektir.Böyle bir sorunun olduğunu onlara belirt,anlayış gösterirler.Kendini iyi konuşucam diye zorlama.Biz yanındayız kardeşim.

İste bunu hocalara veya arkadaslarima soylerken bile zorlancagimi ve duygusallasicagimi biliyorum. Valla simdi bile gozum sulandi :(
Ama soylemekten cekiniyorum

20 Tem 2015
67
0
İste bunu hocalara veya arkadaslarima soylerken bile zorlancagimi ve duygusallasicagimi biliyorum. Valla simdi bile gozum sulandi :(
Ama soylemekten cekiniyorum

Direk hocalarla konuşmak zorunda değilsin.Okulunuzun rehberlik servisine git,ordaki danışmanla uygun bi zamanda görüşmek istediğini falan söyle.Ona anlat zaten duygusal olman ayıp bişey değil ki.Rehber hocası sana telkinlerde bulunur ayrıyetten bunu dersinize giren öğretmenlerine söyleyemediğini belirt onun konuşmasını iste rehber hocası toplantıda şöyle şöyle durum var diye geçer senlik bişey kalmaz

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.