MD5 Şifreleri Neden Kırılamaz - Açıklama

Gr££D

Kıdemli Üye
27 Haz 2013
2,468
0
Monte Viere
evet mümkün olasılık açısından düşünürsen 32 haneli hex kodları o da 16^32 rakamına denk olucak kombinasyon var demek

ama md5 yapılabilecek veri sayısı sonsuz. Bu yüzden karşılaşan iki veri illaki olucaktır...

ama web sitelerindeki algoritmaları etkilemez, zaten hashlenen bir verinin aynısını geri getirmek mantıksız bir olay olurdu

benim demek istediğimde eğer aynı hashi veren bir değer brute force yöntemiyle elde edilebilirse misal süper bilgisayarlarla (çok über olanlarla mesela) tüm olasılıklar denenirse mutlaka bir eş vardır asıl sorun bu kadar uğraşmaya değip değmeyeceği

xdebron

Kıdemli Üye
29 Ocak 2015
2,441
1
.
benim demek istediğimde eğer aynı hashi veren bir değer brute force yöntemiyle elde edilebilirse misal süper bilgisayarlarla (çok über olanlarla mesela) tüm olasılıklar denenirse mutlaka bir eş vardır asıl sorun bu kadar uğraşmaya değip değmeyeceği

tabiiki de şimdilik md5 yetiyor bilgisayarlar güçlendikçe md6 ya geçilir belki..

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
23
Kuantum Bilgisayarlar gelirse parola güvenliği hayal olur tabi orası ayrı

Yok merak etme kuantumda gelse , karşısında sonsuza giden ifadeler mevcut.

Bakınız pi sayısı..

Güvenlikte şöyle bir şey söz konusudur : şifrenin kırılma süresi , şifrenin geçerlilik süresinden uzunsa, o şifreleme yöntemi güvenlidir.

Ayrıca md5 tam tersi "teorik olarak" kırılması mümkün değildir. (bkz : wiki)
Çünkü geri dönüşü yoktur.

Yani elimizdeki hashi alıp geriye döndürecek bir algoritma yok. Şöyle düşünme, girdi var çıktı var tamam bunu ters çevirelim. Zaten öyle olmasaydı "hash" denmesinin manası olmazdı..

Gr££D

Kıdemli Üye
27 Haz 2013
2,468
0
Monte Viere
Yok merak etme kuantumda gelse , karşısında sonsuza giden ifadeler mevcut.

Bakınız pi sayısı..

Güvenlikte şöyle bir şey söz konusudur : şifrenin kırılma süresi , şifrenin geçerlilik süresinden uzunsa, o şifreleme yöntemi güvenlidir.

Ayrıca md5 tam tersi "teorik olarak" kırılması mümkün değildir. (bkz : wiki)
Çünkü geri dönüşü yoktur.

Yani elimizdeki hashi alıp geriye döndürecek bir algoritma yok. Şöyle düşünme, girdi var çıktı var tamam bunu ters çevirelim. Zaten öyle olmasaydı "hash" denmesinin manası olmazdı..

Hocam zaten bende orda veriyi geri getirmeyi kast etmedim benim bahsettiğim mesela şifreli giriş uygulamalrında şifre girerken hashli veri bir biri ile eşleşiyorsa giriş oluyorya mesela teoride zaten md5 sonsuz olasılık üretmediğine göre bir yerlerde kendini tekrar etmek zorunda bilgisayarlı sistemde gerçek anlamda raslantısallık mümkün değil yan hani o sebeple md5 te

yukarda veridiğiniz örnekteki gibi ayni çıktıyı veren veriler olmak zorunda sadece zaman meselesi dediğiniz gibi tabi 4000 karakteri md5 özetleme algoritması ile şifrelersek veriyi birebir geri getirilmeyeceğinin farkındayım zaten ayrıca bu konuyu açtığınız içinde tebrik ederim çok güzel noktalara değiniyorsunuz takipçinizim

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
23
Hocam zaten bende orda veriyi geri getirmeyi kast etmedim benim bahsettiğim mesela şifreli giriş uygulamalrında şifre girerken hashli veri bir biri ile eşleşiyorsa giriş oluyorya mesela teoride zaten md5 sonsuz olasılık üretmediğine göre bir yerlerde kendini tekrar etmek zorunda bilgisayarlı sistemde gerçek anlamda raslantısallık mümkün değil yan hani o sebeple md5 te

yukarda veridiğiniz örnekteki gibi ayni çıktıyı veren veriler olmak zorunda sadece zaman meselesi dediğiniz gibi tabi 4000 karakteri md5 özetleme algoritması ile şifrelersek veriyi birebir geri getirilmeyeceğinin farkındayım zaten ayrıca bu konuyu açtığınız içinde tebrik ederim çok güzel noktalara değiniyorsunuz takipçinizim

Öncelikle sondan başlayacağım, ben teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz konuya gelirsek , bunun için "çakışma çözümlemeleri" geliştiriyorlar. Yani iki veri aynı çıktıyı verdiğinde ne yaparız biz gibisinden.. Md5 bu konuda hala en iyilerinden olduğu için hala kullanılıyor.

Yanlış hatırlamıyorsam md5 te 2 adet çakışan string vardı. Sonradan yenileri bulundu mu bilmiyorum.

Nette basit bir arama ile çakışma ihtimalinin hesaplanmasını bulabilirsiniz.

Gr££D

Kıdemli Üye
27 Haz 2013
2,468
0
Monte Viere
Öncelikle sondan başlayacağım, ben teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz konuya gelirsek , bunun için "çakışma çözümlemeleri" geliştiriyorlar. Yani iki veri aynı çıktıyı verdiğinde ne yaparız biz gibisinden.. Md5 bu konuda hala en iyilerinden olduğu için hala kullanılıyor.

Yanlış hatırlamıyorsam md5 te 2 adet çakışan string vardı. Sonradan yenileri bulundu mu bilmiyorum.

Nette basit bir arama ile çakışma ihtimalinin hesaplanmasını bulabilirsiniz.

Biliyorum hocam okumuştum zaten o yazıya dayanarak konuşuyorum yani teoride çakışmaması için hiçbir sebep yok yani

KadircanS

Katılımcı Üye
4 Ocak 2016
486
0
Peki kimse mi kıramaz md5 i yoksa çok uzun uğraşlar sonucu kırılabilir mi? Bunu bulan yada yapan adam bunu kırmış mı?

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,880
247
İstanbul
Elinize sağlık güzel anlatım olmus bize katkılarınız için teşekkürler.

Konu biraz daha renkli olabilirdi ilgi çekme açısından bir de bazı yerler kod içine alına bilirdi biraz özensiz gibi olmus ama elinize sağlık.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.