Yazılım | Programlama Ne Yapmalıyım

JosH3P

Yeni üye
5 Şub 2019
17
0
Dostlar yaklaşık 11 yaşında html öğrenmeye başlamıştım.
Bir pdf dosyasını bitirdim, programlamanın mantığını anladığımı düşününce ve pdf dosyasının son sayfalarına gelince Visual Basic diline geçtim. Ondan sonra uzunca bir süre yazılıma ara verdim, web hack ile bayağı uzun bir süre ilgilendim. Tabii bu sürede aylar yılları getirdi, yıllar dürtüleri.
Web hack çok ilgimi çekse de bir şeyler yapamayınca bıktım. Uzun bir süre hack ve program yazmaya ara verdim. Uzun bir aradan sonra yeniden programlamaya döndüm. Sizce ne yapmalıyım? Visual Basic'te temel bir bilgim var. Lakin geliştirilmeyen ve fazlasıyla old school olan, basic olan bir yazılım dilini öğrenmek bana zaman kaybı gibi geliyor. Rust dili ilgimi çekti, sizce ne yapmalıyım? Aklımda üç dil var, Rust,Python,Java hangisine başlamalıyım. Acemi olarak görüyorum kendimi, pythonun javanın veya rust'un ağır gelmesi ve programlamadan tamamen uzaklaşma konusunda tedirginim. Ne yapmalı? Görüşleriniz benim için önemli. Daha çok yazılımla ilgilenen insanları bekliyorum. Sırf yorum kasmak için yorum yapmayın lütfen karışmaya müsait bir beyin var karşınızda.

ilyn

Üye
24 Ocak 2019
136
1
3 dil arasından Java'yı seçmelisin, nedeni ise gerçekten yaygın bir dil ve her konuda her türlü kütüphanesi var. Örnek olarak bir oyun yapmak istiyorsun, bunun için LWJGL ve OpenGL kullanabilirsin. Bu dil ile neredeyse bütün platformlara uygulama yapabilirsin. Ayrıca bu bilgini gelecekte paraya dönüştürebilirsin, Java biliyorsan asla açıkta kalmazsın hele bir de yurt dışında çalışmak istiyorsan, Google, MS Studios gibi firmalara başvuru yapıp bir iş bulabilirsin. Google da çalışman mantıklı olur çünkü Android genelde Java kullanıyor. Yada Indie(Bağımsız geliştirici) olarak iyi oyunlar yapıp sunabilirsin. Java gerçekten güzel ve yararlı bir dildir.

S1NYOR

Uzman üye
22 Haz 2015
1,826
20
Baltimore
Her yıl en çok kullanılan programlama dilleri acıklanıyor 1java pyhton 5 veya 6 oluyor bu demek deyilki java super bence zaten algoritma mantıgını kavramişsın vb ile py ile vakit harcama c veya java öğren bütün kurumsal firmalar ozel firmalar alanlarına gore tabi ama bu dilleri kullanıyorlar

S.A.B.E.R!/

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
14 Mar 2017
4,175
573
26
Sakarya
Merhabalar,
Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Girintilere dayalı basit söz dizimi, dilin öğrenilmesini ve akılda kalmasını kolaylaştırır. Bu da ona söz diziminin ayrıntıları ile vakit yitirmeden programlama yapılmaya başlanabilen bir dil olma özelliği kazandırır.
Başlangıç için Python tavsiye ederim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.