Çözüldü Overclock İle İlgili Sorunlarım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

YouDownEmre

Kıdemli Üye
3 Tem 2016
2,612
2
shiftdelete
Merhabalar.Eski bilgisayarıma overclock yapmayı istiyorum.
YouTube'daki videolarla işlemcimi CMOS üzerinde nasıl overclock edeceğimi buldum fakat BIOS ve işlemci videodakiyle aynı olmasına rağmen işlemleri yapıp BIOS'tan çıktığımda ayarlar sıfırlanıyor.

MSI Afterburner ile ayarları sona çektiğimde, oyuna giriyorum biraz oynadıktan sonra takılıyor desenler yeşil çizgili hale geliyor.

İkisine de çare bulamadım.Konuyla ilgili bilgisi olanlar yardım ederse sevinirim :hosnut

Moderatör tarafında düzenlendi:

VITALLION

Özel Üye
12 Nis 2013
10,988
30
26
Merhaba,

Grafiksel bozulmalar (yeşil çizgi mor çizgi oluşması vs.) stabil overclock yapmadığını gösterir. Değerleri sona çekmeni tavsiye etmiyorum, birden sona çekmen kartı yakabilir.
İşlemciye gelince, anakartının Overclock desteklediğine emin misin? Genelde OC desteği olmayan anakartlarda veya kısıtlı OC desteği olan anakartlarda bu tarz sorun meydana geliyor.

İyi forumlar...

YouDownEmre

Kıdemli Üye
3 Tem 2016
2,612
2
shiftdelete
Merhaba,

Grafiksel bozulmalar (yeşil çizgi mor çizgi oluşması vs.) stabil overclock yapmadığını gösterir. Değerleri sona çekmeni tavsiye etmiyorum, birden sona çekmen kartı yakabilir.
İşlemciye gelince, anakartının Overclock desteklediğine emin misin? Genelde OC desteği olmayan anakartlarda veya kısıtlı OC desteği olan anakartlarda bu tarz sorun meydana geliyor.

İyi forumlar...
Hocam nasıl stabil overclock yapabilirim ? Test programları duymuştum overclock sonrası bir program donanımı zorluyordu ve kapanmazsa overclock doğrudur diyorlardı.Bunun gibi mi ?

YouDownEmre

Kıdemli Üye
3 Tem 2016
2,612
2
shiftdelete
Güncelleme:
Arkadaşlar BIOS üzerinden default voltajın üzerine eklemeler yaparak denedim fakat olmadı.Sanırım doğru voltajı bulmak zaman alacak :):

Afterburner sorunu işlemcinin 90 derece olmasından kaynaklıymış.Tüm parçaları soktum fanları vs. temizledim 80'e indi.
Malum denediğim kasa 10 senelik ve termal macun hiç değiştirilmemiş.Bu hafta içi değiştireceğim.
Termal macun değişimi sonrası konuya bakacağım tekrar :)
Denediğim sistem misafir PC'si olacak :D
Özellikler:

2GB 600MHz DDR2 RAM (2 daha ilave edilecek)
Pentium Dual Core E5200 2.5G işlemci (macun değişecek)
Palit Nvidia 9500GT 1GB 128 bit ekran kartı
300W markasını bilmediğim PSU (inş yeter xd)

Gittgidiyor'dan hadron termal macun alıp sürdüm, 20 derece fark etti.
Yalnız sakın MSI Afterburner ayarlarını fullemeyin :): Dün bu yüzden gidiyordu kart.

Macun uzun vadede ne yapar bilmem.Dün tüm fanları iyice söküp temizledim sıcaklık 70 üzerine çıkmıyor.
İşlemci OC'a gelirsek...
Hiçbir voltaj ile yapamadım ve artık pes ettim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.