Port nasıl açılır? Port nedir? TCP/UDP nedir? OKU!

\WoRTeX-CoSMoS/

Kıdemli Üye
27 Eki 2009
2,654
1
Öncelikle arkadaşlar selamun aleyküm cümleten. Port için sıkıntı yaşayan arkadaşlar detaylı bir şekilde okursa faydalarına olacaktır. :) Öncelikle "Port Nedir?"

Her IP Adresi portlara yani sanal veri yollarına bölünmüştür. Bu sayede aynı anda, aynı IP Adresinden (bilgisayar vb.) farklı programlarla veri alışverişi yapılabilmektedir. Örneğin aynı anda, aynı bilgisayardan 110 nolu portu kullanarak Outlook Expressle e-maillerimizi indirirken, 80 nolu portu kullanarak Internet Explorerl ile web sitelerine bakabiliyoruz. Port noları 0-65535 arasında değerler alabiliyor.

Yani arkadaşlar kısacası port kelime anlamı ile "liman" bizim için daha doğrusu "köprü" diyebiliriz. Uzaktan veri almamızı / göndermemizi sağlar temel olarak budur.
Fakat portlar 2 bölümde incelenir TCP ve UDP olarak. Nedir bu terimler?.. UDP ile başlayalım.

UDP (User Datagram Protocol - Kullanıcı Veribloğu İletişim Kuralları)
TCP/IP protokol takımının iki aktarım katmanı protokolünden birisidir. Verileri bağlantı kurmadan yollar.
Gelişmiş bilgisayar ağlarında paket anahtarlamalı bilgisayar iletişiminde bir datagram modu oluşturabilmek için UDP protokolü yazılmıştır. Bu protokol minimum protokol mekanizmasıyla bir uygulama programından diğerine mesaj göndermek için bir prosedür içerir. Bu protokol 'transaction' yönlendirmelidir.

Kısacası çok garantili olmayan ve çok fazla izin gerektirmeyen bir veri gönderme port türüdür.

Peki TCP nedir?

TCP (Transmission Control Protocol / İletim Kontrol Protokolü )
TCP, gönderilen veriler için özel bir TCP kabul (Ethereal gibi araçlarda ve birçok kaynakta kısaca TCP ACK da denir) paketi gönderir. Bu paket, gelmiş olan paketlerden hangi byte'a kadar olan kısmının doğru olarak alındığını gösterir. Gönderen taraf, kabul gelmediği sürece paketi arka arkaya birkaç kez yollar (belli bir süre sonra da pes eder).

Kısacası bu da daha güvenilir bir port türüdür.

Bu bilgileri öğrenmek yararımızı olacaktır ve lütfen üşenmeden okuyunuz.

Gelelim "Port nasıl açılır?" soruna...
Öncelikle modeme giriş yapmamız gerekir bu giriş yerine "Arayüz" diyoruz sıklıkla burayı nasıl gireriz?
Öncelikle bir Command ( cmd.exe ) ekranı açmamız gerekli bunun için şu adımlardan birini yapmamız yeterli olacaktır.

Başlat > Çalıştır > cmd.exe
Windows tuşu + R > cmd.exe
Yada elle açabiliriz C:\Windows\system32\cmd.exe girip açabiliriz.
Açtıktan sonra karşımıza şekil mi şekil sizi biraz daha bilgisayar uzmanı gibi hissettiren bir siyah ekran geliyor :)
Bu ekrandan modemimizin arayüzüne nasıl gireceğimizi öğreneceğiz bunun içinde şunu yapmamız yeterli açılan ekrana şu kodu yazın.

ipconfig ( Bazı kaynaklar "ipconfig /all" olarak göstermiş /all kısmına pek gerek yok )

Açılan yazılar öylece dursun kapatmayalım şöyle birşey olacak büyük ihtimal;

3RJmp9.png

Bu ekranda "Default Gateway ( Varsayılan Geçit ) kısmı modemin arayüzüne girmemizi sağlayacak.
Bende bu değer 192.168.2.1 olarak gösteriyor. Hadi şimdi arayüze girelim...
Yeni bir internet tarayıcısı açıyoruz ( Chrome, Firefox, IExplorer vb. sizde ne varsa artık )
Url kısmına "Https://google.com" yazan yere yani "192.168.2.1" yazıyoruz ( Benimki 192.168.2.1 olduğu için yazdım sizde bu değer değişik olabilir. )
Girerken bizden kullanıcı adı ve şifre ister genellikle bazende sadece şifre. Eğer şifreyi değiştirmediyseniz muhtemelen bunlardan birisi olacaktır_
Lütfen şifreler için tıklayınız
Eğer şifreyi değiştirdiyseniz ve bilmiyorsanız sorun değil modem sizin ise modemin üzerinde "RESET" diye ufak bir delik mevcut. Oraya ince birşey sokuyoruz ve içinde bir düğme mevcut ona yaklaşık 10 saniye basılı tutuyoruz ( garanti olsun diye 20 saniye de basabilirsiniz ) ve modem farika ayarlarına ger dönüyor. :) Şifre tekrar sıfırlanıyor.
Modeme girdiğinizi varsayarak devam ediyorum.
Gelen ekranda port sekmesini bulmamız gerek. Genel olarak yazıyorum her sekmeyi tek tek gezerek bulacağınıza eminim. :)

Gelişmiş > Nat > Port Yönlendirme
NAT > Port yönlendirme
Yönlendirme
Sanal Makine
Sanal Sunucu
Benim aklımda olan bunlar genellikle bunlardan biris oluyor fakat dikkat edin "Port tetikleme" görürseniz aldırmayın o farklı birşey.
Bulup girdiğinizi varsayıyorum ve devam ediyorum.
Genellikle "Ekle", "Yeni", "Port Ekle", "Add", "Add Port", "IPv4 Yarat" vs. bir button yada yazı olur oluşturmak için bende "Yeni" yazıyor bakın;

78Zlda.png

Yeni bastım ve boş kutular geldi... Sizde de buna benzer şeyler olacaktır kısaca anlatayım nasıl yapacağımızı;

"Kural adı" veya "Uygulama Adı" yazan yere rastgele birşey yazın.
"Lan IP" veya "LOCAL IP" veya "HOST IP" olabilir hatırlarsanız bende 192.168.2.211'di sizde ne ise bunu yazıyoruz.
"Protokol tipi" veya "Port Cinsi" bunu TCP/UDP seçelim ne olur ne olmaz.
Bitiş veya başlangıç ne olursa olsun "Port" yazan heryere açmak istediğimiz portu yazalım.
"Etkin" veya "Aktif" seçeneğini seçelim ve kaydedelim.

Ve bu kadar portumuzu açtık hayırlı olsun. :)

Bazı modemlerde ekstra olarak "Karşı IP" veya "Hedef IP" gibi bir kutu daha olabilir. Bu karşılıklı programlar için geçerli olur bu yüzden buraya kendin WAN IP ( 192.168.xxx.xxx bizim ipmiz unutmayalım ) adresimizi yazmayacağız! Aksi takdirde port aktif olur fakat karşı taraf port açmazsa bir işe yaramaz. Oraya sadece 0.0.0.0 yazmamız yeterli olacaktır.
Bazı arkadaşlar "Firewall ( Modemin Güvenlik Duvarı) nı devre dışı bırak" diyor bunu tavsiye etmiyorum pek gerek yok.
Fakat port engelleyecek bazı unsurlar var;

Bazı Antivirüsler ( Eset'in "Kişisel Güvenlik Duvarı", Kaspersky'in Güvenlik Duvarı" vb. )
Windows Güvenlik Duvarı
ESET Kişisel Güvenlik Duvarı(Kapatılmadığı takdirde portlar devredışı kalır.)
COMODO Ağ Güvenliği/Ağ Duvarı(Kapatılmadığı takdirde portlar devredışı kalır.)

Windows güvenlik duvarını devre dışı bırakarak ve Antivirüsümüzü kapatarak portu engelleyen bütün sorunları ortadan kaldırabiliriz.
Şimdi port açık mı test edeilim... :)
Bu siteye gidelim TIKLA.
Gittikten sonra açılan sitedeki ufak kutuya açtığımız port numarasını yazıyoruz ve test ediyoruz.
Benim sonucum budur;

rdvAoN.png

"Connection Refused" yani "Bağlantı Engellendi" hatası aldım bu demektir ki port açık fakat portu kullanan bir program mevcut değil. Eğer "Connection timed out" yani "Bağlantı zaman aşımına uğradı" hatası alırsanız portta bir sıkıntı var demektir konuyu tekrar dikkatlice okuyun ve hiçbir şey atlamamaya özen gösterin ve bu kadar. :)
Son bir not daha bazı deha arkadaşlar bu ayarı elle almamızı öneriyor buna pek gerek yok.

Lo0BjG.png

Bunu otomatik alsakta olur.
Eğer işinize yaradıysa bir teşekkürü esirgemeyiniz.
Saygılarımla...

Dipnot-1 : Böyle kutular olursa boş bırakınız...
Kod:
"WAN Bilgisayar başlangıç IP Adresi"
"LAN bitiş IP Adresi"
"Hedef IP"
"Karşı IP"
"Hedef Sunucu"
"Diğer IP"

Dipnot-2 :
Kod:
Herşeyi yaptınız ve hala port kapalı mı gözüküyor? Bazı modemlerde WAN Arayüzü diye bir seçenek oluyor bazı ZyXEL modellerinde çoğunlukla... Bu seçeneği "MyISP_PTM_35" seçiniz ve sonra kaydedip tekrar portu test edin eğer tekrar kapalı olursa tek tek deneyiniz.
Arkadaşlar ek olarak NO-IP için sorun yaşayan arkadaşlar. No-ip Türkiye'ye kapatıldı fakat Proxy veya VPN kullanarak giriş yapabilirsiniz ama alacağınız bağlantılar çok sağlıklı olmayabilir. İllaha NO-IP kullanacağım diyorsanız Hot Spot Shield vb bir program yükleyip giriş yapabilirsiniz ama benim size tavsiye şu konuma göz geçirmeniz olacaktır.​

Moderatör tarafında düzenlendi:

Crixsus

Yeni üye
3 Tem 2015
46
0
KAYSERİ
ben dedıgınız gibi cmd ipconfig yazdıgımda bır hata ıle karsılasıyorum bır dosya eksık sonlandırmak ıcın tamam tusuna basınız dıyor yardımcı olurmusunuz bu konuyu ogrenmek ıstıyorum...

Refaccc

Yeni üye
25 Şub 2014
33
0
merhaba ben bunların aynısını yaptığım halde açılmıyor port hangi portu açmayı denesem connection timeout diyor yardımcı olabilir misiniz?

Refaccc

Yeni üye
25 Şub 2014
33
0
merhaba ben bunların aynısını yaptığım halde açılmıyor port hangi portu açmayı denesem connection timeout diyor yardımcı olabilir misiniz?

der demez konuyu tekrar okudum güvenlik duvarının ayarlarını yaptım sonra nolur nolmaz kapattım tekrar check dedim ve çalışıyor çok mutluyum sabahtan beri uğraşıyorum :diablo:diablo:diablo:diablo

yakup0727

Katılımcı Üye
25 Haz 2015
740
0
hocam gel benim portumu aç ne istersen vereyim sana nalette ne anlamadım açılmıyor bi türlü

zHypnogaja

Uzman üye
24 Eki 2015
1,220
0
Teşekkürler zamanında port açmak için çok uğraşmıştım,internetimi bozduğumu,bağlanamadığımı bilirim,sonunda olmuştu fakat çok yormuştu beni yaklaşık 2-3 gün aralıksız uğraşmıştım.Anlatım güzel olmuş yeni arkadaşlar için çok değerli bir konu bana göre.

\WoRTeX-CoSMoS/

Kıdemli Üye
27 Eki 2009
2,654
1
Güvenlik duvarı vb. şeyleri devredışı bırakabilirsin. :)
Ellerine Sağlık
Rica ederim.
der demez konuyu tekrar okudum güvenlik duvarının ayarlarını yaptım sonra nolur nolmaz kapattım tekrar check dedim ve çalışıyor çok mutluyum sabahtan beri uğraşıyorum :diablo:diablo:diablo:diablo
:D
hocam gel benim portumu aç ne istersen vereyim sana nalette ne anlamadım açılmıyor bi türlü
Özelden ulaş yardımcı olurum.
Teşekkürler zamanında port açmak için çok uğraşmıştım,internetimi bozduğumu,bağlanamadığımı bilirim,sonunda olmuştu fakat çok yormuştu beni yaklaşık 2-3 gün aralıksız uğraşmıştım.Anlatım güzel olmuş yeni arkadaşlar için çok değerli bir konu bana göre.
Teşekkür ederim görüşün için.
Koni yeri yanlış networks taşımalı
Temel olarak RAT için anlatım yaptım. Bir .çok kişi bu yüzden port açmak istiyor ve Torjan ve Virüsler bölümüne atlıyor bu yüzden buraya açtım.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.