Sokak Lambalarını Kapatma "HACKLEME"

DeneyimsizDenek

Özel Üye
20 Şub 2011
11,756
90
34
Gökyüzü
Ben kablosuz ağ ile falan oluyor zannediyorum :) yani akşam oldu tek tuşla biri hepsini açıyor falan zannediyordum :) baya aydınlattın bizi deneyimsiz fiziği ne sağlık :):)

Zaman ayarli sistemler de var hepsi ayni degil zaten.Onu da yorumlarda biri aciklamis.Konuyu biraz daha derleyip netlestirecegim.

Bildiğim Kadarıyla Trafolardan Güç Alıyor Direkt Olarak Bu Sokak Lambaları Dolayısıyla Bağlı Olduğu Trafoda Bulunuyor Olmalı. Yarın Akşama Kadar Bulunamazsa Çıkar Bakarım :)

Trafodaki enerjiyi kesmiyoruz zaten.Sadece devreyi kandiriyoruz...

Her sistem ayni degil ama.Bazilari sensorlu bazilari da saatli

Ruh

Adanmış Üye
10 Eyl 2015
6,465
45
Araştırınca bulduğum sonuçları paylaşıyorum arkadaşlar

Modern sokak lambaları ışığa duyarlıdır ve akşam karanlığında veya havada sis olduğu zaman kendiliğinden yanabilir. Genellikle elektrik ve telefon direkleri üzerinde bulunur.

Sokak lambalarında genellikle cadmium sulfid(CdS) den yapılmış fotodirençler kullanılır. Gün ışığı miktarı azaldıkça forodirençin direnç değeri artıyor yani devreden daha fazla akım geçiyor; ışık miktarı arttıkça ise direnç değeri azalıyor yani daha fazla akım geçişi oluyor.

Akımdaki bu değişiklik röle üzerinde de değişikliğe neden olur. Röle temelde elektromanyetik anahtar demektir. Enerjilendiğinde kontaklarını konum değiştirtir. Sisteme bağlı olan röle akım değerinin değişmesiyle kontaklarına konum değiştirtir. Yani açık olan kontaklarını kapatır ve kapalı kontaklarını ise açar.

Akşam olup da hava karardığında fotodirencin değeri artar. Röleye gelen akım azalır. Rölenin enerjisi kesilir. Açık olan kontaklar kapalı hale geçerek lambayı yakar. Sabah olduğunda ise, fotodirencin değeri azalır. Röleye geçen akım miktarı artar. Röle tekrar enerjilenir. Lambalara bağlı olan kontağı açar. Böylece lambalara akım gitmez. Lamba söner.

Tugradan

Uzman üye
25 Eki 2015
1,102
0
Bugün denk geldim adam akşam yokuşun aşağısın da arabayla duruyodu sonra tam altın da dikildiğim lamba söndü sanırım 1 tane ldr değil de her direğin kendine ait devresi var eğer öyle olsaydı herkes keserdi toplu ışık özellikle türk hırsızlar şimdiye kadar bunu keşfetmişti yani uzun sözün özü hepsini aynı anda kesmek pek mümkün değil :)

'Marksman

Kadim Üye
8 Ocak 2013
5,400
2
Bugün denk geldim adam akşam yokuşun aşağısın da arabayla duruyodu sonra tam altın da dikildiğim lamba söndü sanırım 1 tane ldr değil de her direğin kendine ait devresi var eğer öyle olsaydı herkes keserdi toplu ışık özellikle türk hırsızlar şimdiye kadar bunu keşfetmişti yani uzun sözün özü hepsini aynı anda kesmek pek mümkün değil :)

o lamba ısındığı için otomatik kapanmiştir .Araba ışığı yeterli olmaz kapatmak için.

2121ridvan

Yeni üye
28 Ocak 2015
9
0
Muhtemelen tek sensöre bağlı olduğu düşüncesi daha mantıklı geliyor...
Çünkü, sabahleyin lambaların aynı anda söndüğünü qördüm

mehmeterdii

Yeni üye
21 Kas 2015
3
0
Genelde sokak başlarındaki lambaların üsütünde sensör olur veya her 10-20 lambada bir sensör koyarlar

NoobStyle

Yeni üye
3 Ara 2015
7
0
trafo binasının dışında oluyor sensörler.
yapabiliyorsanız koyun.
lakin ordan bütün kentin ışığını birden kesersiniz :D

ErayMa

Yeni üye
19 Eyl 2015
1
0
Arkadaşlar elektronik okuyorum ve bir ara kulağıma ilişti Saatli Sistemle çalışıyor yani 5 yanıyor sabah 6 da sönüyor diye biliyorum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.