trigonometri

hantala

Kıdemli Üye
20 Tem 2007
3,279
33
HER YERDEYİM VALA:D
trigonometri
TRİGONOMETRİ
Trigonometri ,tri (üç),gonon (kenar) ve metry (ölçüm) kelimelerinin birleşiminden oluşmuş bir matematik terimidir.
Açı Ölçü Birimleri:
Açı:Başlangıç noktaları aynı olan iki ışının birleşiminden meydana gelen açıklığa açı denir.
Yönlü Açı: Bir açının kenarlarından birini başlangıç kenarı,diğerini bitim kenarı olarak kabul eden açıya yönlü açı denir.Analitik düzlemde saatin dönme yönünün tersine pozitif yön,saat dönme yönüne negatif yön denir.
Birim Çember:Analitik düzlemde merkezi orijin (0,0) ve yarıçapı bir birim olan çembere birim (trigonometrik )çember
Derece: Bir çemberin 360 eşit parçasından her birini gören merkez açıya bir derece denir.Derecenin 60 da birine dakika,dakikanın 60 da birine saniye denir.
Raydan: Bir çemberde yarıçap uzunluğundaki bir yayı gören merkez açının ölçüsüne bir radyanlık açı denir.
Grad: Bir çemberin 400 eşit parçasından her birini gören merkez açıya bir gradlık açı denir.

Açı ölçüleri birbirine çevrilirse;

ifadesi düzenlenirse genel formülü elde edilir.

Bir açının esas ölçüsü: Derece cinsinden bir açının 3600 ye bölümünden kalan derece cinsinden esas ölçü,raydan cinsinden bir açının ye bölümünden kalan raydan cinsinden esas ölçü,grad cinsinden bir açının 4000 e bölümünden kalan grad cinsinden esas ölçü adını alır.
NOT: Esas ölçü negatif bir değer alamaz.Negatif yönlü açıların esas ölçüleri ,pozitif yönlü gibi düşünülüp,kalanın 360 dan çıkarılmasıyla da bulunabilir.
DİK ÜÇGENDE BİR DAR AÇININ TRİGONOMETRİK ORANLARI:
Sonuçlar:
1. ve dir.
2. ve dir.

3. ve dir.

4.Birbirini 90 dereceye tamamlayan açılardan birinin sinüsü diğerinin kosinüsüne ,birinin tanjantı diğerinin kotanjantına eşittir.
5. dir.
6.sin ve cos fonksiyonları [- 1 ,1] aralığında değer alırken ,tan ve cot fonksiyonları R de değer alır.Trigonometrik fonksiyonların bölgelerdeki işaretleri:


2.Bölge de (180 – x) açısından faydalanarak ;
sin(180 – x)=sinx
cos(180 – x) = - cos x
tan(180 – x) = - tanx
cot(180 – x) = - cotx e eşittir.

3.Bölgede (180+x) açısından faydalanarak ;
sin(180+x)= - sinx
cos(180+x)= - cosx
tan(180+x)=tanx
cot(180+x)=cotx e eşittir.

4.Bölgede (360 – x) açısından faydalanarak;
sin(360 – x)= - sin x
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.