Çözüldü Yazılım dilleri öğrenim sırası nasıl olmalı

Rugervan

Yeni üye
20 Nis 2015
42
0
Ayvalık
Merhaba,
BTK Akademi üzerinden 0'dan yazılım dillerine giriş yapacağım.
Tüm yazılım dillerini öğrenmek istiyorum fakat hangi dil ile başlayacağımı bilmiyorum.
Öğrenim süresinin uzunluğu önemli değil.
Benim amacım yazılım dillerini öğrenmeye doğru sıralama ile başlayıp tüm yazılım dillerini sırasıyla veya olması gereken şekilde öğrenmek.
Katılan arkadaşlar veya yazılım dilleri hakkında uzman olan arkadaşlar tavsiyelerde bulunabilir mi ?
İlginiz için teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Rugervan

Yeni üye
20 Nis 2015
42
0
Ayvalık

SiyahYunus

Katılımcı Üye
4 Ocak 2020
560
2
Cevap: BTK Akademi hakkında.

Merhaba,
BTK Akademi üzerinden 0'dan yazılım dillerine giriş yapacağım.
Tüm yazılım dillerini öğrenmek istiyorum fakat hangi dil ile başlayacağımı bilmiyorum.
Öğrenim süresinin uzunluğu önemli değil.
Benim amacım yazılım dillerini öğrenmeye doğru sıralama ile başlayıp tüm yazılım dillerini sırasıyla veya olması gereken şekilde öğrenmek.
Katılan arkadaşlar veya yazılım dilleri hakkında uzman olan arkadaşlar tavsiyelerde bulunabilir mi ?
İlginiz için teşekkür ederim.

Tüm dilleri bilmen sana bir fayda katmayacaktır. oradan buradan tüm dilleri herkes bilir, önemli olan 1 dil üzerinde yoğunlaşmak, eğer öğrendiğin dil artık ihtiyaçlarını karşılayamıyor ise farklı bir dil öğrenme vakti gelmiştir.olması gereken sey 1 dil üzerinde yoğunlaşmaktır. devamı az önceki yazıklarım gibi.

Bence ihityacına göre dil öğrenmelisini bunu biraz araştır. hangi dille neler yapılır? diye bir sorgu yap google da. eminim ki bu sana daha çok yol gösterecektir. farklı soruların varsa sorabilirsin, iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:

Patrick Jane

Uzman üye
1 May 2019
1,499
3
Cehennem

Bütün dilleri öğrenmen o kadar saçma ki?
iş yönünden konuşuyorum,sen bütün dilleri öğrenmeye çalışıyorsun ama bir başkası 1 dile yıllarını veriyor.
iş veren seni mi alır yoksa 1 dile yıllarını vereni mi alır?
kim o dili en iyi bilir?
ilk birkaç dili öğrenirsin kavrarsın , hakim olursun sonra başka dillere geçersin.
Başlangıç için mantığı kavramak adına python öğren.

Rugervan

Yeni üye
20 Nis 2015
42
0
Ayvalık

Tüm dilleri bilmen sana bir fayda katmayacaktır. oradan buradan tüm dilleri herkes bilir, önemli olan 1 dil üzerinde yoğunlaşmak, eğer öğrendiğin dil artık ihtiyaçlarını karşılayamıyor ise farklı bir dil öğrenme vakti gelmiştir.olması gereken sey 1 dil üzerinde yoğunlaşmaktır. devamı az önceki yazıklarım gibi.

Bence ihityacına göre dil öğrenmelisini bunu biraz araştır. hangi dille neler yapılır? diye bir sorgu yap google da. eminim ki bu sana daha çok yok gösterecektir. farklı soruların varsa sorabilirsin, iyi forumlar dilerim.

Bilgisayar ile uğraşmayı, klavye kullanmayı fazlası ile seviyorum.
Bu yüzden öğrenmek istediğim yazılım dilini kendime meslek olarak edinmeyi istiyorum.
Bunları göz önünde bulundurarak tavsiyelerde bulunabilir misiniz ?
Teşekkür ederim.

Feqtico

Junior Hunter
24 Haz 2020
664
200
United States

Bu yüzden öğrenmek istediğim yazılım dilini kendime meslek olarak edinmeyi istiyorum.
Teşekkür ederim.

Hangi yazılım alanında çalışmak istediğine bağlı.Mesela Web developer olmak istiyorsun.Html,CSS,JavaScript dillerini iyice öğrenmen lazım.3 tane dil olduğuna bakma,Html öğrendiğin zaman CSS arkasından gelir kolayca:) sonrada JavaScript.Ama Acele etme Özellikle Html Ve JavaScript’i iyi kavraman lazım.

Son düzenleme:

SiyahYunus

Katılımcı Üye
4 Ocak 2020
560
2

Teşekkür ederim.

Yukarıda Yazdıklarım Geçerli Olarak, C ile başlamanı tavsiye ederim, devamında C++ a geçebilirsin vs vs ancak Python,Perl,Golang,Bash gibi diller de çok rahat bir çalışma ortamı sunar. C ve bunun dalları hızlı iken konuşma diline yakın olan diller python gibi daha yavaş çalışan dillerdir.

Ben Kendimde Uyguladığım Yoldan Bahsedeyim;

- C

- C++ (c den py a geçişte syntax zorluğu yaşarsın)

- Python

- Bash

- Ruby

- Golang

Bu kendi yol haritam sen kendine göre editlersin eklersin veya çıkararsın, senin kararın iyi forumlar dilerim.

Coeus17

Üye
12 May 2020
224
0
Kıbrıs

Yönelmek istediğin alanını belirlemen her şeyden önemli öğrenmeye başlamadan. Doğru bir sıralama var mı bilmiyorum ama popüler olan diller C , Python veya pyp dillerinden birisiyle başlamanda fayda var.

jokkan

Katılımcı Üye
17 Nis 2020
255
10
Cevap: BTK Akademi ?

Bir hedef belirle kendine. Örneğin ben siber güvenlikçi olacağım. Bu alanda hangi diller gerekiyor? ne öğrenmem lazım? araştırarak kendini tamamlaman daha faydalı olur.

Çölkaktüsü

Katılımcı Üye
29 Tem 2017
560
1
TÜRKİYE
Cevap: BTK Akademi üzerinden yazılım dilleri öğrenim sırası nasıl olmalı

python ile öğrenmeye başla kolay dildir mantığı algoritmayı çöz ondan sonra zaten teker teker devamı gelir web developer vs. ne öğrenmek istiyorsan sana kalmış ama emek sarf etmek gerek :D

30 Haz 2018
121
1
THT
Cevap: BTK Akademi üzerinden yazılım dilleri öğrenim sırası nasıl olmalı

Yönelmek ve gelişmeni istediğin alanı seçip (front-end, back-end, mobil, web vs.) bu alanı kapsayan dillere yoğunlaşman daha doğru bir karar olur saygılarımla

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.