Çözüldü Yazılım dilleri öğrenim sırası nasıl olmalı

Rugervan

Yeni üye
20 Nis 2015
42
0
Ayvalık
Merhaba,
BTK Akademi üzerinden 0'dan yazılım dillerine giriş yapacağım.
Tüm yazılım dillerini öğrenmek istiyorum fakat hangi dil ile başlayacağımı bilmiyorum.
Öğrenim süresinin uzunluğu önemli değil.
Benim amacım yazılım dillerini öğrenmeye doğru sıralama ile başlayıp tüm yazılım dillerini sırasıyla veya olması gereken şekilde öğrenmek.
Katılan arkadaşlar veya yazılım dilleri hakkında uzman olan arkadaşlar tavsiyelerde bulunabilir mi ?
İlginiz için teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

brtgld

Üye
27 Tem 2019
89
0
Vatan
Merhaba,
BTK Akademi üzerinden 0'dan yazılım dillerine giriş yapacağım.
Tüm yazılım dillerini öğrenmek istiyorum fakat hangi dil ile başlayacağımı bilmiyorum.
Öğrenim süresinin uzunluğu önemli değil.
Benim amacım yazılım dillerini öğrenmeye doğru sıralama ile başlayıp tüm yazılım dillerini sırasıyla veya olması gereken şekilde öğrenmek.
Katılan arkadaşlar veya yazılım dilleri hakkında uzman olan arkadaşlar tavsiyelerde bulunabilir mi ?
İlginiz için teşekkür ederim.

Windows c# *nix python web html android Java

failinq

Yeni üye
2 Tem 2020
2
0
çok saçma cevaplar verilmiş..
öncelikle ne üzerine programlama yapmak istediğini bil sonrasında ona göre gelişirsin zaten
mesela front-end developer olucaksan html-css-js-jquery vs. vs. gider. rastgele öğrenirsen bi faydası olmaz
Önce alanına yönel sonrasında o alanda en çok tutulan ,iş gören dilleri incele zaten sıralamayı anlarsın

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=8_CAVW3AMNU[/ame]

bay404

Uzman üye
1 Mar 2020
1,671
42
Antalya
Merhaba değerli üye, python dili ile başlamanızı öneririm ayrıca yıllar falan da sürmeyecektir merak etmeyin. Hergün düzenli olarak çalışırsanız en fazla birkaç ay. İyi forumlar.. :mahcup:

CyberXhackk

Kıdemli Üye
13 Mar 2016
3,132
10
C/C++ Dev.
Yazılıma C ile başlanmalı, Ondan sonra nesne yönelimli programlama felsefesini öğrenmek için Java, C#, C++ dillerinden bir tanesi ele alınmalıdır. Tavsiyem Java(Pure OOP). Veri yapıları öğrenilmelidir. Veri yapıları implementasyonu C ile yapılmalıdır. Bu 3 aşamadan sonra genel olarak programlama hakkında bir fikriniz olacaktır zaten.

Bundan sonrası sizin keyfinize neler yapmak istediğinize bağlıdır.

ByQueny

Uzman üye
8 Ara 2018
1,281
1
İlk algoritma ve programlama mantığını kavramak amacıyla yazılım nedir programlama nedir algoritma nedir veya bu başlıklara giriş adı altında araştırmalar yapınız ardından seçeceğin alana göre
dillere başlayabilirsin örneğin web programlama ise html css ve js ile başlayıp php diye ilerleyebilirsin

ѕeleɴια

Kıdemli Üye
18 May 2018
2,619
907
ZYZZ
Yazılıma ne ile başladığın çok önemli değil yeterki elinden geldiğince bir çok dil öğrenmeye çalış. Ama geleceğin dilleri arasında;
php
java
python
html
css
sql
swift
ruby
gibi diller var bunları öğrenirsen işine yarıyabilir.
C gibi dillerin artık eskide kaldığı söylentileri var evet aslında bi tık öyle ama c daha geniş bir çatı olduğudnan dolayı c bilen her dili öğrenmekte rahat eder derler ama c den başlamanı tavsiye etmem. Python başlayabilirsin

Lastqury

Yeni üye
19 Tem 2020
1
0
Cevap: BTK Akademi hakkında.

şimdi dostum yazılım dili öğrenmek o kadar abartılacak bisey değil sıkı çalışıp sürekli tekrarlarsan yeterli oluyo aynı zaman da bir yazılım dili yetiyo diyo bazı kişiler ama yetmiyor profosyonel olmak istiyosan en az 5 yazılım dili bilmelisin 😉

RageUnseen

Adanmış Üye
29 Ağu 2015
6,880
248
İstanbul
HTML ile başlamanı öneririm.

HTML ve CSS, Matematiğin çarpım tablosu gibidir. Eğer HTML ve CSS 'yi uğraşmanıza rağmen anlamıyorsanız Kosinüs, Sinüs gibi konuları da anlamanız çok zor demektir. Eğer HTML ve CSS 'i severek, merakla, azimle, zevk alarak ve sıfırdan basit bir web sayfası yapabiliyorsanız yazılıma geçebilirsiniz.

"Yok ben HTML ve CSS ile uğraşmayayım, direk yazılıma geçeyim" derseniz de yazılımcı olabilirsiniz. Fakat Web Yazılımcı olamazsınız. Çünkü ASP.Net yada PHP öğrenip web yazılım yapmak istemeniz durumunda kesinlikle HTML ve CSS 'te bilmek zorundasınız. Windows ve Mobil uygulama yapmak için HTML ve CSS bilmek hayati önem taşımıyor fakat dediğim gibi bu durumda yazılım öğrenmeye çalışmanız en azından yazılım mantığını daha zor anlamanıza neden olabilir.

CyberXhackk

Kıdemli Üye
13 Mar 2016
3,132
10
C/C++ Dev.

HTML ve CSS, Matematiğin çarpım tablosu gibidir. Eğer HTML ve CSS 'yi uğraşmanıza rağmen anlamıyorsanız Kosinüs, Sinüs gibi konuları da anlamanız çok zor demektir. Eğer HTML ve CSS 'i severek, merakla, azimle, zevk alarak ve sıfırdan basit bir web sayfası yapabiliyorsanız yazılıma geçebilirsiniz.

"Yok ben HTML ve CSS ile uğraşmayayım, direk yazılıma geçeyim" derseniz de yazılımcı olabilirsiniz. Fakat Web Yazılımcı olamazsınız. Çünkü ASP.Net yada PHP öğrenip web yazılım yapmak istemeniz durumunda kesinlikle HTML ve CSS 'te bilmek zorundasınız. Windows ve Mobil uygulama yapmak için HTML ve CSS bilmek hayati önem taşımıyor fakat dediğim gibi bu durumda yazılım öğrenmeye çalışmanız en azından yazılım mantığını daha zor anlamanıza neden olabilir.

yazılım != web
html && css != matematiğin çarpım tablosu

DeSTuRSuZz_

Kıdemli Üye
10 Ara 2015
3,577
4

Ben HTML ve CSS ile başlamasını önermem ama ?

HTML ve CSS yazılımın çarpım tablosu gibi değildir. Eğer öyle olsa bile matematik öğrenmeye çarpım tablosuyla başlanmaz. Öncelikle "Rakam" öğrenilir yani bu yazılımda "Algoritma" ya denk gelir.

Bana kalırsa "Yok ben HTML ve CSS ile uğraşmayayım, direk yazılıma geçeyim" derse web yazılımcısı olabilir, bilmediğin için burada da yanlış bilgileri bir kılıç darbesi gibi kurbanına savurmuşsun ancak unuttuğun bir şey var!!!!!! Silverlight

Silverlight Microsoft'un "Ben her zaman kuralları bozarım" ilkesi ile geliştirilmiş zengin internet uygulamaları geliştirme ortamıdır. Zerre HTML ve CSS kullanmadan bir web sitesi tasarlamanıza olanak sağlar.

Umarım bir sonraki tavsiye postunda biraz internetten araştırma yaparak bilgi aktarımı sağlarsın.

Mapzilla

Adanmış Üye
23 Eyl 2016
7,205
13

HTML, CSS olmadan site yapılabilir. En basitinden Silverlight var. Ayrıca şu HTML dediğin, işaretleme ve yer göstermeden başka bir halt değil

EndLoss12

Katılımcı Üye
15 Mar 2018
519
51
Bütün yazılım dillerini öğreneceğim demek çok uç bir hedef tamam kendine hedef koyman güzel ama biraz daha ufaktan başla sonra pes edip bırakırsın

Kendine şu soruları sor ben ne yapmak istiyorum bana ne lazım ona göre nerden başlamak istediğine karar ver

Siber güvenlik için mi öğrenmek istiyosun? yapay zeka mı? Oyun Geliştirme mi vs

Hangi alanda yoğunlaşmak istediğine göre değişir bu

Burası sana yol göstericektir. https://www.turkhackteam.org/genel-...baslangic-hangi-dil-kitap-onerisi-ihan3t.html

Fa4eHesap

Yeni üye
3 Ocak 2020
35
0
35 1/2
Dostum tabiki html ve css ile başlamını öneririm.Biz Türkler aceleciyizdir ve yaptığımız bir emeğin hemen karşılığını bekleriz.Bu iki markup language senin hevesini arttıracaktır.Bunu bootstrap ve javascript ile tatlandırabilirsin.Daha sonra backend tarafına geç ve Asp.NET , C# yanında Sql güzel gider.Burda tek bilmen gereken konu diğer insanlardan daha farklı daha analitik düşünmeye başlamalısın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.