Yönetim ve Forum Hakkında Eleştirileriniz, İstekleriniz, Önerileriniz

0x762

Yaşayan Forum Efsanesi
4 Nis 2016
38,343
33
Siz üyelerimizden, Forum hakkında eleştiri ve önerilerinizi bekliyorum.

Bu konu altında özellikle şu sorulara yanıtınızı verirseniz sevinirim.

• Forumdaki bölüm düzenleri nasıl?
  • Bilişim & Teknoloji üzerine açılmasını istediğiniz bölümler nelerdir?
  • Yönetim hakkında düşünceleriniz nelerdir?
  • Forumdaki konular hakkında ne düşünüyorsunuz.?
  • Forum yönetimleri ne gibi çalışmalar yapsın?

Bu sorulara yanıt verirseniz sevinirim.

NOT: Tartışma çıkaran kişiler forumdan uzaklaştırılacaktır.

-Cevaplar-

Tema değişimi mevzusu;

Tema değişimine hepimiz karşıydık fakat google tarafından yapılan baskı sonucu değiştirmek zorunda kaldık. Tema için geriye dönüş veya eski temayı seçme gibi bir özellik yapılmayacak. Zamanla yeni temaya alışırsınız.

Kulüpler mevzusu;

Uzun zamandır düzene sokamadığımız bir durum. Yönetim eliyle kulüpler açılırsa uzun ömürlü dayanıyor fakat üyelerin açtığı kulüplerin ömrü olmuyor. Bunun temel bir kaç nedeni var. Kulüp açacak kişiler bunlara dikkat etse onlarında kulüpleri aktif kalabilecek
1-Bilgisi olmayan alanda kulüp açıyor: Örneğin hack hakkında bilgisi yok veya dork ile tayland devlet sitesi düşürmekden ibaret bir bilgisi var ve kulüp açıyor. Yeterli bilgisi olmadığı için kulübü takip edemiyor/yönlendiremiyor/diğerlerine göre çok geride kaldığı için kulüp içi olaylar çıkıyor.
2-Kulüp sahibinin egosu: Kulübü açan kişi kendisini diğer üyelerden daha üst olarak gördüğü için asarım keserim havasına giriyor kulüp içi olaylar çıkıyor ve kapanıyor.
3-Knk seni yardımcı yapayım: İlk maddedeki gibi bilgisi olmayan çok samimi arkadaşını kulüp içinde yüksek pozisyonlara koyarak kulüpde çalışan başarılı kişileri altta bırakarak milletin kulüpden çıkmasına sebep oluyor.

Temel olarak bunlara dikkat edilirse uzun zaman dayanan kulüpler açılabilir. Benim asistanlık dönemimde oyun kulübümüz vardı. Bir kısmı pasifde olsa 200 civarında oyun oynayan kişi bir araya gelebiliyordu ve uzun zaman bu durum devam etti.

Yeni bölümler;

Kapattağimiz bölümler hariç yeni bölümler önerenler varsa süper moderatör kişilere bu önerilerini dile getirebilirler. Bilişim üzerine kategori öneriniz varsa ve bölüm boş kalmayacak diyorsanız kategoriyi açarlar.

Rütbe sistemi;

Eski rütbe sistemi gelmeyecek. Artık bilgi/yeteneğe dayalı bir sistemimiz mevcut. Gerekli özellikleri taşıyan kişilere çeşitli bröveler verilerek ödüllendiriliyorlar.

Ctf etkinlik vs;

Ctf için sorular hazırlanıyor. İleriki zamanlarda sistem aktif olacaktır. Diğer etkinlik ve yarışma önerileriniz için RAUN ile görüşebilirsiniz.

Ticaret;

Forumda aktif olarak bir ticaret sistemimiz var. https://www.turkhackteam.org/pentester-borsasi/ bunun haricinde ticaret yapmak isteyenler buna uygun forumlardan gerçekleştirebilir.

Moderatörler;

Yardım merkezinde link atıp kaçan yöneticileri PALA ya bildirin uyarı/yetki alımını yapsın.

Son düzenleme:

Ogehan

Uzman üye
5 Haz 2016
1,883
11
90's
Eski Temamıza Geri Dönmeliyiz , Bölüm Düzenleri Profil Link Gibi Yerler Karma Karışık , Yönetim Eskisi Gibi Emek Vermiyor , Herşeyi Başa Almalıyız.

'AnKeBuT

Kıdemli Üye
31 Ocak 2013
4,365
7
Misyon!!!
1) Forumdaki bölüm düzen biraz detaylandığı için insanın kafası karışabiliyor...

2) Bilim &Teknoloji üzerine eğitim konuları biraz eksik. İlla bu konu üzerinde durulacaksa eğitim konularına önem verilmeli...

3) Yönetim üyelerinin çoğunu pek tanımadığım için yorum yapamayacağım ama... Girdiğim bölümlerden gördüğüm kadarıyla bölümlerde gereksiz baya konu var...

4) Genel manada düzen gelmiş konulara bu durum hoşuma gitti...

5) Yapılması gereken çalışmalar hakkında önceden üyelere sorulmazdı bu soruyu biraz değişik buldum açıkçası. Ancak bu durumun değişmiş olduğunu görmek mutlu etti beni. Yukarda da belirttiğim gibi her alanda eğitim konularına biraz daha önem verilmesi ve bu yönde çalışmalar yapılması forumun menfaatlerine olacaktır...

Son düzenleme:

R E

Üye
1 Mar 2019
139
0
Bence Eski Tema Geri Getirilsin ve Cidden Yararlı Kulupler Açılsın Yani 4-5 Güne Kapanıcak Kulupler Değil Ve Bilim üzerinede kulupler açılsın hack forumu olsada tek hack konularının olması gerekmiyor...

Son düzenleme:

megat

Kıdemli Üye
24 Şub 2016
3,324
34
-
1- Eskiye göre bir tık daha zorlaşmış fakat alışılabilir tema güzel düzen güzel .
2- Müzik programları ile ilgili bölümler açılabilir FL Studio , Audacity vesaire
3 - Çalışma hırslarına ve azimleri ile doğru orantıda başarılı buluyorum .
4 - Eğitici makaleler daha fazla artmalı
5- Green Team güzel konular ortaya çıkarırsa onun dışında bir problem yok.
Sadece konu meselesini green team'in üstüne yıkamayız yararlı kulüpler açacak üyelerde bence şanslarını denesinler.

Rick Grimes

Kadim Üye
4 Şub 2015
5,959
19
TURAN
Bu konunun açılması gerçekten iyi olmuş, eleştiriler tek konuda toplanacak. :)

Benimde önerim üstteki arkadaşlardan farklı değil aslında. Eski temayı bende seviyordum. Onun da ek olarak alternatif olarak gelmesi güzel olur. Yani bu temanın tamamen kalmasını istemiyorum, eski temanın ek olarak gelmesini istiyorum. Yeni kayıt olan üye bu temaya ayarlı gelsin. Sonradan eski temaya aynı gündüz modunda olduğu gibi, eski temaya geçebilsin. O tema efsaneydi. :)

Teşekkür ederim...

CH4M3

Uzman üye
19 Ağu 2017
1,926
16
php island
Gönül ister ki birkaç yıl öncesine dönelim oradan devam edelim ama olmayacağı için eleştireyim.

Benim forumda gözlemlediğim kadarıyla moderasyonda büyük bir eksiklik var. Şimdi eskiyle kıyaslamak amacım değil ama eskiden her konu tek tek incelenirdi, postların kontrolü daha iyi sağlanırdı. En başta da yardımcı olunmaya çalışılırdı. Şimdi üyeleri geçtim, moderasyon kadrosundaki birinin posta video atıp geçtiğini görüyorum. Videonun neyi ne kadar anlattığı bir yana, kısa bir açıklama anlatım veya ek bir söz bile olmayabiliyor, rastlıyoruz arada. En basitinde eksikliği en çok hissettiğim ve farkettiğim an, postumu reklam olmasın diye alt metin geçerek (eğer reklam ise) düzeltilmesini istedim. Bu posta moderasyon ekibinin değil de PALA/Tegin hocamın bakması şaşırttı beni. Eskiden bu gibi işlere moderasyon daha ağırlık verirdi. Moderasyonun bir ağırlığı vardı, sanki kalmadı. Belki ben yanlış düşünüyorumdur, amacım eleştirmek, kesinlikle doğru bir yargı yaptığım kanısına kapılmayın.

EDIT: buna ek olarak üye profilleri herkese açık bir şekilde, giriş yapılmasına gerek yok ve gizli sekmeden girip sayfayı yenileyerek profil görüntülenmesi kasabileceğimi farkettim :trl

Son düzenleme:

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Gönül ister ki birkaç yıl öncesine dönelim oradan devam edelim ama olmayacağı için eleştireyim.

Benim forumda gözlemlediğim kadarıyla moderasyonda büyük bir eksiklik var. Şimdi eskiyle kıyaslamak amacım değil ama eskiden her konu tek tek incelenirdi, postların kontrolü daha iyi sağlanırdı. En başta da yardımcı olunmaya çalışılırdı. Şimdi üyeleri geçtim, moderasyon kadrosundaki birinin posta video atıp geçtiğini görüyorum. Videonun neyi ne kadar anlattığı bir yana, kısa bir açıklama anlatım veya ek bir söz bile olmayabiliyor, rastlıyoruz arada. En basitinde eksikliği en çok hissettiğim ve farkettiğim an, postumu reklam olmasın diye alt metin geçerek (eğer reklam ise) düzeltilmesini istedim. Bu posta moderasyon ekibinin değil de PALA/Tegin hocamın bakması şaşırttı beni. Eskiden bu gibi işlere moderasyon daha ağırlık verirdi. Moderasyonun bir ağırlığı vardı, sanki kalmadı. Belki ben yanlış düşünüyorumdur, amacım eleştirmek, kesinlikle doğru bir yargı yaptığım kanısına kapılmayın.

EDIT: buna ek olarak üye profilleri herkese açık bir şekilde, giriş yapılmasına gerek yok ve gizli sekmeden girip sayfayı yenileyerek profil görüntülenmesi kasabileceğimi farkettim :trl

Moderasyon kadrosunda tek tük eksiklerimiz var sayı olarak, alımlarımız devam ediyor. Kısa sürede eksikleri kapatıp tam verim almaya bakacağız, bu konuda müsterih olun.

MrNights

Katılımcı Üye
31 Ara 2018
384
5
İstanbul
Bence foruma birkaç moderasyon alımı ile eski düzen sağlanabilir. Sayın yöneticilerde eksiklerin farkındadır öneri vermeye çalışalım arkadaşlar

DeSTuRSuZz_

Kıdemli Üye
10 Ara 2015
3,577
4
Geldiğimde şunu fark ettim, Eskiden insanlar rütbe atlamak için uğraşıyordu bunun için post atıyorlardı (Belki post kasımı gibi bir sorun oluşturuyordu ama yönetimin de işi ne canım kontrol etsin) şimdi ise öyle bir heyecan yok. Eski rütbe sistemi geri gelsin NET.

Aylık veya farklı periyotlarla başlangıç seviyesi veya orta seviye CTF gibi etkinlikler yapılması lazım, hem foruma yeni userların çekilebilmesi ve ortalığın aktifleşmesi için.

Moderatör veya yönetim alımları için başvuru olayının ortadan kalması lazım. Moderatör gerektiği zaman başvurular açılıyor çalışan adam yerine belki heveslisi alınıyor ama yine alınan kişi yeterli olmuyor. Bunun yerine forumda aktiflik gösteren kişileri yönetime almayı tercih etmeniz bir çok şeyi kökünden değiştirecektir.

Forumda ticaret olayını serbest bırakmalısınız. Evet bu mevzu çok riskli olabilir, bir çok kişi dolandırılabilir ancak forumda bir hareketlilik sağlayacaktır. En azından freelance piyasasının öğrenilmesinde ufakta olsa katkı sağlar.

cewl

Kıdemli Üye
3 Haz 2017
2,870
9
29
Merdekan
isteyeim sadece eski Turkhackteam :) eski rutbe sistemi eskisi gibi dusunen modlar :mahcup:

Son düzenleme:

kenzai

Özel Üye
22 Ara 2010
8,560
29
Trondheim
Arkadaşlar şuna bir açıklık getirmek istiyorum, bundan sonra eski rütbe sistemine gidilmeyecek. Türk Hack Team ailesi olarak hacking formundan siber güvenlik ile alakalı geniş çaplı bir foruma dönüşüyoruz olay sadece hack'den çıkıyor. Eskiler elbet güzeldi ancak herşey'de olduğu gibi forumumuz içinde yenilik şarttır.

İyi geceler.

CiHaN-i TuRaN

Kıdemli Üye
29 Tem 2017
3,474
989
Yönetim ve Forum Hakkında Eleştiri Yapmam değerli hocalarıma
İsteklerimi Nasıl biliyorsanız ve nasıl hayal ediyorsanız ben onu kabul ediyorum
Önerimi şudur ki THT bir engelli üyeniz olarak bunu söylüyorum,
benim amacım burada büyük projelere katılıp veya büyük projelerin açıp neden desteklenmiyor
mesela TEKNOFEST gibi

23 Nis 2016
247
3
* eski temaya geri dönmeliyiz daha kullanışlı ve daha pratik

* önceden kapanan alanlar tekrar açılmalı (bilim , teknoloji gibi ) bu alanlarda üyeler yeni konular açabilmeli

*biyoloji - kimya - fizik gibi alanlar açılıp .o alanlardaki eğitimli ve uzman üyelerimizin konularından, yazılarıdan faydalanmalıyız

0x762

Yaşayan Forum Efsanesi
4 Nis 2016
38,343
33
Tema değişimi mevzusu;

Tema değişimine hepimiz karşıydık fakat google tarafından yapılan baskı sonucu değiştirmek zorunda kaldık. Tema için geriye dönüş veya eski temayı seçme gibi bir özellik yapılmayacak. Zamanla yeni temaya alışırsınız.

Kulüpler mevzusu;

Uzun zamandır düzene sokamadığımız bir durum. Yönetim eliyle kulüpler açılırsa uzun ömürlü dayanıyor fakat üyelerin açtığı kulüplerin ömrü olmuyor. Bunun temel bir kaç nedeni var. Kulüp açacak kişiler bunlara dikkat etse onlarında kulüpleri aktif kalabilecek
1-Bilgisi olmayan alanda kulüp açıyor: Örneğin hack hakkında bilgisi yok veya dork ile tayland devlet sitesi düşürmekden ibaret bir bilgisi var ve kulüp açıyor. Yeterli bilgisi olmadığı için kulübü takip edemiyor/yönlendiremiyor/diğerlerine göre çok geride kaldığı için kulüp içi olaylar çıkıyor.
2-Kulüp sahibinin egosu: Kulübü açan kişi kendisini diğer üyelerden daha üst olarak gördüğü için asarım keserim havasına giriyor kulüp içi olaylar çıkıyor ve kapanıyor.
3-Knk seni yardımcı yapayım: İlk maddedeki gibi bilgisi olmayan çok samimi arkadaşını kulüp içinde yüksek pozisyonlara koyarak kulüpde çalışan başarılı kişileri altta bırakarak milletin kulüpden çıkmasına sebep oluyor.

Temel olarak bunlara dikkat edilirse uzun zaman dayanan kulüpler açılabilir. Benim asistanlık dönemimde oyun kulübümüz vardı. Bir kısmı pasifde olsa 200 civarında oyun oynayan kişi bir araya gelebiliyordu ve uzun zaman bu durum devam etti.

Yeni bölümler;

Kapattağimiz bölümler hariç yeni bölümler önerenler varsa süper moderatör kişilere bu önerilerini dile getirebilirler. Bilişim üzerine kategori öneriniz varsa ve bölüm boş kalmayacak diyorsanız kategoriyi açarlar.

Rütbe sistemi;

Eski rütbe sistemi gelmeyecek. Artık bilgi/yeteneğe dayalı bir sistemimiz mevcut. Gerekli özellikleri taşıyan kişilere çeşitli bröveler verilerek ödüllendiriliyorlar.

Ctf etkinlik vs;

Ctf için sorular hazırlanıyor. İleriki zamanlarda sistem aktif olacaktır. Diğer etkinlik ve yarışma önerileriniz için RAUN ile görüşebilirsiniz.

Ticaret;

Forumda aktif olarak bir ticaret sistemimiz var. https://www.turkhackteam.org/pentester-borsasi/ bunun haricinde ticaret yapmak isteyenler buna uygun forumlardan gerçekleştirebilir.

Moderatörler;

Yardım merkezinde link atıp kaçan yöneticileri PALA ya bildirin uyarı/yetki alımını yapsın.

Son düzenleme:

zarrokk

Üye
8 Haz 2019
75
0
Arkadaşlar şuna bir açıklık getirmek istiyorum, bundan sonra eski rütbe sistemine gidilmeyecek. Türk Hack Team ailesi olarak hacking formundan siber güvenlik ile alakalı geniş çaplı bir foruma dönüşüyoruz olay sadece hack'den çıkıyor. Eskiler elbet güzeldi ancak herşey'de olduğu gibi forumumuz içinde yenilik şarttır.

İyi geceler.

Güzel bir düşünce ve zaten gerekli bir şeydi bu fakat belirtmek istediğim tek nokta şu forumun adı farklı yapılan işler farklı bu olur mu ? Turkhackteam yazıyor forumda yapılan işlerin bunla bir alakası yok.Bu forumda eksik olan yeni tek şey yeni üyelerin eğitilmesi.Forum böyle giderse kalan kişiler eleştirenler ve forumda rütbe sahibi olanlar olucaktır gibime geliyor.Ha bu arada eğitimden bahsetmişken eğitebilecek niteliktekiler zaten foruma girmiyorlar bile.Ama yapılan çalışma iyi fakat kimse olmadığı zaman bu yapılan iyi şeyler hiçbir şeyi değiştiremez. saygılarla

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.