Bir Şiir Yaz Sende

Kırgınlıklarınızı Nasıl İfade Edersiniz ?

• Direkt söylerim

Oy: 3 20.0%
  • Küserim

Oy: 0 0.0%
  • İçime atarım

Oy: 7 46.7%
  • Susarım

Oy: 3 20.0%
  • İma ederim

Oy: 1 6.7%
  • Surat asarım

Oy: 1 6.7%
  • Ağlarım

• Diğer : ?

• Kullanılan toplam oy
    15

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Umut Akyürek - Gülü Susuz Seni Aşksız Bırakmam

Seninle tattım ben her mutluluğu
Bırakıp gidersen bil ki yasamam
Ömrümden canımdan ne istersen al
Gülü susuz seni aşksız bırakmam

Üşüdüm diyorsan güneş olurum
Yanarım sevginle ateş olurum
Dolarım havaya nefes olurum
Gülü susuz seni aşksız bırakmam

Gönlündeki derdi siler atarım
Ümit pınarıyla coşar akarım
Kış göstermem sana ben hep baharım
Gülü susuz seni aşksız bırakmam!!

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
İçimdeki Sızı

İçimdeki Sızı

Gökyüzü karanlık sabah olmuyor,
içimdeki sizi dinmek bilmiyor,
hasretin dünyamı yakıp yıkıyor,
kim bilir artik kalbin kimi seviyor...

Seneler geçse bile gönlüm hala seninle,
aşkını mahkum gibi
esir ettim kalbime,

mutluyken nasılda düştük bu hale,
severim ben seni sensiz bile...

Giderken ellere beni düşündün mü,
aşkını kalbinden alıp gömdün mü,
severken nasılda düşman olduk gördün mü,
boşuna çekmişim ben bütün zulmünü

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Gittin

Gittin…

Sen gittin… Gittin ve durdu zaman. Bitti akrep ile yelkovanın yarışı. Sustu, kalbimin ayak sesleri, kesildi nefesim. Akan bir tek sendin gözlerimde, gidişindi. Ve bir de anılarımdı, mavi mavi, gözlerimden… Anılarımı da alıyordun yanına ayak seslerinle, mavi damlalarım kalıyordu bir tek. Ve onlar da akıyordu gözlerimden, ayak seslerinle damla damla…

Sen gittin… Arkana bakmadı gözlerin ve duymadı yok oluşumu kulakların. Gittin… Geride ayak seslerin kaldı ve bir de hayalin aklımda. Artık kaldırımlarım sensiz, kaldırımlarım ıslak, kaldırımlarım öksüz. Bir sen vardın hayatımda, gittin… Geride sensizlik kaldı, kaldırımlarım kaldı… Ve bir de ayak seslerin. Sensizlikte Ankara ne kadar büyük, ne kadar çok kaldırım bırakmışsın bana, ne kadar öksüzler ve ne kadar yalnız… Benim gibi… Bırakıp gittiğin gibi…

Bırakıp gittiğin gibi her yer, zaten zaman durmuştu artık, nefes alan da ben değilim, kaldırımlardaki ayak sesi de… Zaman durdu… Kayınca ellerin ellerimden, zaman durdu gözlerin kaçınca uzaklara. Ve sen de kaçtın gözlerin gibi… Bir tek elinin sıcaklığı kaldı ellerimde, ve bir de hayalin aklımda, ve bir de sevgin kalbimde… Sen gittin, ve bir kalbim kaldı ve bir de sevgin kalbimde…

Sen gittin… Parça parça oldu her yerim, her şeyim… Ayak seslerinle döküldü bir bir parçalarım, mavi mavi, göz yaşlarımla birlikte, ıslak kaldırımlara aktı parçalarım. Zaman durmuştu zaten ama akan parçalarımdı ıslak kaldırımlarımda, yalnız kaldırımlarımda yalnızlığa akan parçalarımdı, duran zamana inat. Sen gittin… Gittin, ve yanımda parçalarımı da ***ürdün. Çünkü sen nefesimdin. Çünkü sen ateşimdin. Çünkü sen bendin. Gözlerin benim bir parçamdı, ve tenin, ve sımsıcak nefesin , ve her zerren… Sen bendin, benliğimdin, her zerremdin. Sen gittin ve beni yanında ***ürdün, bırakıp beni ıslak kaldırımlarda. Gittin, gittin ve benliğimi ***ürdün, bendeki seni ***ürdün, bırakıp beni ayak seslerinle baş başa.

Sen gittin. Gittin ve durdu zaman… benliğimi aldı ellerin kayarken ellerimden. Benliğim sendin, sen benliğimdin, sen bendin, sen her şeyimdin… Gittin ve seni ***ürdün yanında… bir tek gidişin kaldı, titrek titrek, gözlerimin içinde… Gittin ve zaman durdu… Sen bensin, sen benliğimsin, sen her zerremsin… Gittin ve zaman durdu. Sen ben kalacaksın benliğim kalacaksın sen bende kalacaksın. Zaman bitti…ve ben de kaldırımlar da…

Alinti

Son düzenleme:

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Özledim...

Özledim
Hiç göremedigim ve merak ettigim yüzünü
Konusunca kendisine asik birakan harkulade sesini
Kendisini çok açik bir sekilde dile getiren ifadelerini
Çok özledim bir tanem seni

Bilemezdim; seni unutamayacagimi
Bilemezdim; o güzel sesinin kulaklarimda mirildanacagini
Gözümü kapatinca aklima ilk senin gelecegini

Sensiz bu Dünya’nin bir hiç oldugunu anladim
Sefkat dolu o sözlerini duymayi
Beraberce hos vakit geçirmeyi

Sensiz kaldigim saatler,gün; günler,yil gibi geliyor
Senle konusamadigim gün benim için en siradan gün oluyor
Sensin benim yasama sebebim
Ne olur beni birakma

Sen olmayinca kiymetini daha da iyi anladim
Derbeder oldugumu ve sensiz yasayamayacagimi
Seni asla unutamayacagimi çok çok iyi anladim
Ne olur beni birakma

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Hepsi Bir...

Hepsi Bir

Canım ela gözlerin
Hep bana baktı da
Görmedikten sonra
Baksa da bir bakmasa da

Sana neler söyledim
Hepsini duydun da
Anlamadıktan sonra
Duysan da bir duymasan da

Sen hep böyleydin
O damlalar da
Değişmedikten sonra
Ağlasan da bir ağlamasan da

Kıymetini bilmedin
Her şey gibi aşkın da
Bilmedikten sonra
Yaşasan da bir yaşamasan da

Defalarca gittin
Dönüp kaldın sonunda
Sevmedikten sonra
Kalsan da bir kalmasan da …

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Ölcü

Ölcü

O kadar ince çizgilerde yaşıyoruz ki
Ölüm mutluluktan daha yakın
Öyle şeylere bel bağlıyoruz ki
Onların sahibi biz değiliz
O kadar köle ruhluyuz ki
Ruhumuzu bedenden azada cesaretimiz yok
Öyle sevme özürlüyüz ki
Kendimizi bile sevmiyoruz
Ve o kadar gururluyuz ki
Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz!

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
<<Ayrilik>>

Son konuşmalar….
Deli gibi aşıksınızdır ama süregelen kavgalar…
İçinden nolur ayrılmayalım,beni bırakma diyerek çığlık çığlığa ağlamalar ama mesajlarında soguk sert tavırlar…Ve belli etmezsiniz o anlarda o lanet olası gurur yokmudur?çıkardığı saçmasapan sorunlarla sonunda alınan kararlar işte seni kahreden seni senden alan sonuç:ayrılık…
Yalnızca”ayrılık”kelimesini duyduğunda bile bianda kendini hissetmezsin hayattan kopacağını düşünürsün.İşte şimdi yalnızsın…
hayatına kaıışan,seni düşünen,seni senden çok seven,değerli olduğunu hissettiren kişi çekilmiştir hayatından.Onun sıcaklığını onun gülüşünü onun dokunuşunu kimsede bulamıcağını bilirsin bu gerçek seni kat kat maffeder.Öyle bir hal almışsındırki. Ha ölü, ha sen…
Bitek bedenin kalır,Ruhun çekilmiştir köşesine onsuz yaşayamayacağını düşünüp ağlıyodur sürekli.Bedeninse kendine düşen rolleri oynuyodur çevresine.Pişman değilim,onsuzda olabilirim,mutluyum tavırları…
Halbuki kalbin paramparçadır.Hep ağlıyosundur içinden,nereye baksan o, gülüşü,
Bian kokusu gelir burnuna,heyecanlanıp etrafına bakarsın ama nafile sende bilirsin aslında olmadığını,ama belki’yi aklından çıkaramazsın!!!
Geceler üstüne yürür sanki.Hergece yastığını ıslatarak dalarsın uykuya.Uyku uykumudur sanki, yine o,yine rüyalarında ağlayarak uyanır,telefona bakarsın.Yoktur,ne bi çağrı ne bir mesaj.Dİpsiz karanlık bir boşluktasındır…
Farkina Var Ayrilik Nasil Bisey!!

ayrilik_logo.jpg

krerbaseninkorkularnbenjc0.jpg

Ayrılık ne biliyor musun?

Ne araya yolların girmesi,
ne kapanan kapılar,
ne yıldız kayması gecede,
ne ceplerde tren tarifesi,
ne de turna katarı gökte.
İnsanın içini dökmekten vazgeçmesi ayrıLık....

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Yanlizlik

Dokuz milimetrelikle dayansaydın şakağıma
Aman demezdi şair yüreğim
Dağıtmasaydı gecemden yıldızları
Ruhuma özgür acıları bırakıp
Terketmeseydi şehrimi suskun sancılara
Baykuş seslerin
Kirpiklerimde asılmazdı şehit bulutlar
Ayaklı ölümleri giyinmezdi
Şiirlerimde kelimeler
İkliminde savunmasız kasırgalar
Rüzgar olsam ne fayda
Meltemlerim savruldu acımasızca
İliklerime kadar kızgın ateşim
Oysa! böyle mi bilmiştim
Boz dağda yağan karının
Çığları sırtımda kambur olacağını
Düşüncenin hücre cezasında
Duygularımı yitirebilirim
Bana kötü şiirler yazdırma
Kral masalında
Arsız isteklere menekşe büyüteceğimi
İçten içe tükeneceğim
Varlığıma parmaklık yalnızlıkla
Ve zaman haritasında
Benliğimi ararken
Yaşamaya yorgun düşeceğimi
Bilememişim
Velhasıl
Öyle kolay sanma ey felek
Beni bende yıkımları
Yüreğim mıhlanmaz umutsuzluğa
Platonik de olsa
Sığınır sevda çıkmazına
Gülünâr olur / karanlığına çakılmaz
Gözlerimde suyeşili hayalimle
Yakarım ümit yıldızlarını
Şehrim Yunus'ça aydınlanır.

Son düzenleme:

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Vurunlan Düsler

Vurulan Düsler

Hani!
Fırtına öncesi
Kıyamete hazır sessizlik gibi
Yine öyle ürperdi düşlerim
Kabusum olur yalnızlığım
Gecenin kucağında
Filistin de vurulan umutlar misali
Sensizliğin her anı ecelim

Görüyorsun
Anlıyorsun
Farkındayım!
Yolum kimsesizlikten sapar
Güneşim karanlığa doğar
Ne çare
Hasrete kurşun yağdıran
Sevda ateşinde yanarım

Sabır diyorsun, sabır!
Umutsuzluğa mıhlanır
Saldırganlaşır yenilgilerim
Kan gölünde yarınlarım

Gül diyor bir çocuk
Yüz yıllık yaşam ötesinden
Buzullarından ateş damlayan
Sabah yıldızına tutunamayan
Ürkek gecelerime

Ey!
Gözlerinde cennet çiğdemleri açan
Yüreği zemzem suyuyla yıkanan
Ruhu kutsi ışıkla dolan
Çocuk!
Bil
Benimde sevdam öylesine berrak
Lâkin öylesine de uçurum
Tutabilir misin düşlerimi?

İşte yine
Gecenin en siyah noktasındayım
Vedaların ıslattığı
Vuslatın kahrolduğu yerdeyim
Ayaklarım yürümez oldu
Yalnızlığım bu şehirde de kabus
Biliyorum
Anlıyorum
Yokluğunla vurulacak düşlerim
Sevdiğim.

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Seni Cok Özledim ...

yldzzss2.gif

1ozledmst2.jpg

yldzzss2.gif

Ben seni çok özledim
Şiirimi okuyan gözlerini özledim
Beni sana getiren yollarını özledim
Sorun değil mesafe

dillerini özledim
mis kokunu özledim

Ben seni çok özledim
Baş başa kaldığımızda bakışını,
Bana hasretle sarılışını,
Gözlerinle gözlerime gülüşünü,
Yüreğinden seni seviyorum deyişini özledim....

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Ekg Nedir?

Kalbin İletim Sistemi

Kalbin kasılarak kendisine gelen kanı pompa gibi davranarak fırlatması elektrik akımları sayesinde kasılması ile olur. Bu akımlar milivoltlar düzeyindedir. Bu akımlar ancak özel cihazlarda yükseltilerek (amplifiye edilerek) kayıt edilebilir hale getirilebilir (elektrokardiyogram veya Ekg)
kalp_damar_cerrahisi_kalp_anatomi.jpg

Burada kalbin ön bölümü çıkarılmış halde, sarı ile gösterilen iletim sistemini görüyoruz. İletim sistemini, kalbin içinde elektriksel uyarıların çok hızlı hareket ettiği "otoban yollar" olarak düşünebiliriz. Uyarı ilk olarak sinoatrial düğümden çıkar atriumları (kulakçıklar) dolaştıktan sonra atrioventriküler düğüme gelir ve burada biraz bekledikten sonra aşağı inerek ventrikülleri (karıncıkları) uyarır.

Bir kalp atımı, kalbin sağ kulakçığının üst taraflarında bulunan ve sinoatrial (veya sinüs) düğüm adı verilen özelleşmiş bir hücre demetinden oluşan bölgenin elektriksel bir uyarı çıkarması ile başlar. Bu bölge kalbin doğal pili olarak bilinir (pacemaker).

Sinüs düğümünden çıkan bu uyarı kalbin her iki kulakçığı boyunca ve aşağıya doğru yayılır ve kulakçıklar kasılarak içlerindeki kanı karıncıklara gönderirler. Daha sonra uyarı kulakçıklar ile karıncıklar arasında bulunan başka bir özel bölgeye; atrioventriküler (AV) düğüme gelir. Elektrik iletisi karıncıklara ulaştırılmadan önce atrioventriküler düğümde kısa bir süre bekletilir. Böylelikle kulakçıklarla karıncıklar aynı anda kasılmaz.

Kulakçıkların kasılması bittikten sonra His-Purkinje sistemi adı verilen bir elektriksel ağ ile uyarı tüm karıncıklara yayılır ve kasılarak içlerindeki kanı akciğerlere ve aort yoluyla vücuda pompalarlar.

Sinüs düğümü tekrar başka bir uyarı çıkararak yeni bir döngüyü başlatır. Normalde sinüs düğümünden dakikada 60-100 cıvarında uyarı çıkar. Bu da kalp hızını oluşturur.

cCc MeRaL cCc

Uzman üye
19 Nis 2009
1,089
0
Gurbet
Ilk Yardim....

İlk Yardim
Beklenmeyen bir durumda anîden hastalanan veya kaza geçiren kişilere doktora ulaşincaya kadar içinde bulunduklari durumlarinin daha kötüye gitmesini önlemek için mevcut imkanlarla yapilan müdahalelerin tamamina ilk yardim denir. İlk yardimi yapacak olan kişi mutlaka teorik ve uygulamali ilk yardim eğitimi almiş olmalidir.
İlk Yardimcinin Temel Özellikleri:
1. Sakin olmali (Telaş hem hastaya hem de ilkyardimciya
yarar yerine zarar verebilir)

2. Kendine güveni olmali (kendine güven büyük ölçüde bilgi ile ilgilidir)
3. İlk yardim eğitimi almiş olmali

4. Ne yapacağina çabuk karar vermeli ve kararini uygulamali
5. Çevre imkanlarindan faydalanabilmeli (pratik buluşlari olmali)

6. Çevredeki kişilerden yararlanmayi bilmeli
7. Ülkedeki sağlik örgütlenmesi hakkinda bilgi sahibi olmali

8. İnsan vücudu ile ilgili temel bir bilgiye sahip olmali
kalp1.gif

İlk Yardimda Temel Uygulamalar:
1. Hasta veya yaralilari,mümkün olduğunca yatirarak müdahale etmeli

2. Hasta veya yaralilar fazla hareket ettirilmemeli

3. Hasta veya yaralilar A-B-C yönünden değerlendirilmeli (A irway = soluk yolu, Breathing = solunum,Circulation =dolaşim) Kanama ve kirik açisindan incelenmeli

4. Sicak tutulmali ( hasta özellikle isitilmamali,sicak tutulmasindan kasit vücudun sicakliğini kaybetmemesi için hastanin üstünün battaniye , çarşaf , palto vb. şeylerle örtülmesidir.) 5. Bilinç kapali ise su vb. hiçbir şey verilmemeli 6. Çevredeki telaşli kişiler uzaklaştirilmali 7. Tibbi yardim istenmeli (112 Acil ambulans) 8. Yaralinin yarasini görmesine izin verilmemeli 9. Tibbi yardima ulaşilamadiği taktirde hasta veya yarali uygun taşima teknikleri ile sağlik kurumuna taşinmali 10. İlkyardimci yapabileceği uygulamalarin sinirlarini bilmelidir. Ortamda herhangi bir sağlik personelinin varliği durumunda , o ana kadar kendi yaptiği müdahaleler hakkinda bilgi verdikten sonra sorumluluğu sağlik personeline devretmeli ve onun vereceği görevleri yapmaya devam etmelidir.
İlk Yardimin A,B,C 'si

Öncelikle unutulmamasi gereken nokta; ilkyardimin canliya yapilmasi gerektiğidir. Bu nedenle ilk yardim gerektiren bir durumda yardim edeceğiniz kişinin canli olup olmadiğini belirlemek önemlidir. Bu amaçla solunumunu dinlemek, kalp atimlarini ya da nabiz alinip alinmadiğini dinlemek önemlidir. Bilinci kapali bir kişinin kalbinin atip atmadiğinin saptanmasi ve nefes alip verdiğini anlamamiz için öncelikle sakin olmali ve doğru tani koymak için dikkatimizi bu konuya yönlendirmeliyiz.
İlk yardimda birinci amaç kendimizin hasta veya yaralinin biran önce tehlikeli bölgeden uzaklaştirilmasidir. Taşima yapilirken sakin davranilmali, mümkünse sert bir zemin üzerinde ( kapi, sunta vb. ) fazla sarsmadan taşinmalidir. Hasta ya da yaralinin bilincinin açik olup olmadiğini anlamak için hasta hafifçe sarsilir ve sorular sorulur. Kanama olup olmadiği kontrol edilir. İlk yardim uygulayan kişinin unutmamasi gereken nokta ilkyardimda amacin tedavi etmek değil hastayi sağlik ekipleri gelene kadar hayatta tutmak olduğudur.

A. ( Airway) Hava Yolunu Acma

Ağiz açilabildiği kadar açilarak tükürük birikintileri ve yabanci cisimleri temizleyin. Hastayi sirtüstü yatirin. Hava yolunu açmak için alini geriye, çeneyi öne çekin. Çeneyi destekleyin. 112 veya 155 no lu telefondan profesyonel yardim çağirin.

airway1.gif

B. ( Breathing ) Solunum

Hasta soluk alip veriyorsa uygun pozisyonda yatirin. Hasta solumuyorsa ağizdan ağiza iki yavaş ve tam soluk verin. Verdiğiniz soluk rahatça gidiyorsa hastanin solunumunun dönüp dönmediği kontrol edin. Solunum geriye dönmediyse suni solunuma devam edin.

mouthbymouth1.gif

C. ( Circulation ) Dolasim

Nabzi kontrol edin. Nabiz atiyor ise solunum desteğine devam edin. Kendiliğinden solunum başlarsa uygun pozisyonda yatirin. Nabiz atmiyor ise kalp masaji eğitimi aldiysaniz kalp masaji yapin. 30 kalp masaji/ 2 yapay solunum olmak üzere profesyonel yardim gelene kadar ilk yardima devam edin.

Not: Kalp masaji canli insanlarda kesinlikle uygulanamaz.
kalpmasaj.gif

İlk Yardimin Basarisina Etki Eden Faktörler
  1. Ani kalp durmalari erişkinlerde ölüme neden olabilir. Bu kalp durmalarinin büyük kismi kalp hastalarinda meydana gelir ve ilk yardimda başarili olma şansimiz azdir.
  2. Ani kalp durmalarinda ilk yardimin iki kişi tarafindan yapilmasi başari şansini arttirir.
  3. Ani kalp durmalarinin % 75 i ev ortaminda meydana gelir ve ilk yardim, ev ortamindaki yakinlari tarafindan yapilmalidir.
  4. Ani kalp durmalari erkeklerde kadinlara oranla iki kat daha siklikla görülür.
  5. Yukarida açikladiğimiz ilk yardim kurallari dünyada 1960 yilindan berIlk i uygulanmakta ve tüm okullarda ders olarak okutulmaktadir.
  6. Ağizdan ağiza yapilan suni solunum ile AİDS virüsünün bulaşma olasiliği yoktur. Bu işlem ile AİDS virüsü bulaşmiş hasta tanimlanmiş değildir.
  7. Bazi kalp durmalarinda kalp atimlari bozulmuş olduğu için ilk yardim işe yaramayabilir. Bu gibi durumlarda doktorlar tarafindan elektroşok ile kalp çaliştirilmaya çalişilir. Elektroşok ile kalp atimlarinda bir düzelme sağlanana kadar ara ara kalp masaji uygulamasi devam eder.
  8. İlk yardim işleminde amaç kalbe ve beyne oksijen gitmesi için solunum ve dolaşimin sağlanmasidir. Bu işlemi sürdürdüğümüz sürece hastanin hayatta kalma şansi devam eder.
  9. Ani kalp durmasi sonrasinda ilk yardim işlemi ilk dakikada başlamalidir. Eğer ani kalp durmasindan 4 dakika sonra ilk yardim işlemi başlatiliyor ise ya da 10 dakika sonra elektroşok ile başlatiliyor ise hayat kurtarma şansi %40'a inmektedir. Bu nedenle ani kalp durmasi sonrasinda paniklemeden derhal ilk yardim ve canlandirma işlemine başlanmalidir.
kalp1.gif

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.